Сега сме 27 държави членки на ЕС. От графство Кери до Източните Карпати, от Лапландия до Канарските острови, близо 500 милиона европейски жители вече познават мира, както и безпрецедентния в историята икономически и социален прогрес.
Въпреки това, близо десетилетие след приемането на прочутия Договор от Маастрихт ние все още се питаме каква Европа искаме. Очевидно това не е въпрос, на който лесно може да се даде отговор. Дълго, прекалено дълго ние се опитвахме да отговорим,
без да си обясним какво разбираме под това "ние". Защото тук не става дума да разберем ние, политиците и висшите държавни чиновници, запознати с ежедневието на европейските институции, каква Европа искаме, а да установим каква Европа иска онова "ние", съставено от гражданите на ЕС.
Преди пет години европейските политически представители констатираха, че бъдещето на ЕС си остава несигурно без поддръжка и твърд ангажимент от страна на народа. Тогава те решиха да поставят началото на размисъл и дебат, довели до написването и приемането на Договора за европейската конституция, подписан в Рим на 29 октомври 2004 г. от всички правителства на държавите членки на ЕС.
Разбира се, текстът на този договор не е съвършен. Демокрацията, на която ние се радваме сега, също не е една съвършена система на управление, но засега тя е най-добрата, която познаваме. Политиката е изкуството на възможното, съчетано със свещената амбиция да се започне утре това, което днес изглежда невъзможно.
Конституционният договор се опитва да предостави решения или най-малкото да начертае пътища, за да може ЕС и неговите държави членки да посрещнат големите предизвикателства на социалната и икономическата действителност, както в своите предели, така и извън тях. Става дума да се отговори ефикасно на очакванията на гражданите, свързани с околната среда, енергийната политика, интеграцията, сътрудничеството в областта на развитието, вътрешната и външната сигурност и т.н.
Едно от главните постижения на конституционния договор засяга външната политика на ЕС. В действителност още със започването на работите, довели до приемането на договора, бързо стигнахме до извода, че има най-вече две области, върху които европейските граждани уповават надеждите си - изграждането на истинско пространство на свободата, сигурността и справедливостта, от една страна, и външната политика, от друга страна.
В началото си новият текст установява амбициозни цели, които отразяват желанието на жените и на мъжете в Европа да се почувстват основателно горди от един съюз, който е главно действащо лице, а не само наблюдател на международните отношения и още повече, от един съюз, който във всеки един момент отдава полагаемото се внимание на отбраната и на популяризирането на своите собствени ценности.
Ценности, които конституционният договор оповестява ясно и силно, когато постановява още в началото си, че ЕС се основава на уважението на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равнопоставеността и правовата държавна и преди всичко на правата на човека.
В отношенията си с останалия свят конституционният договор набляга също на факта, че ЕС ще популяризира ценностите си, както и ще допринесе за мира, за сигурността, за устойчивото развитие на планетата, за солидарността и взаимното уважение между народите, за свободната и честната търговия, за елимирането на бедността и за защитата на правата на човека, както и за строгото спазване и развитието на международното право.
Всички тези предписания ще бъдат само списък с добри намерения, ако ЕС не се сдобие с необходимите средства, за да действа ефикасно. Ето защо конституционният договор продължава мандата на председателя на Европейския съвет и предвижда създаването на поста на министър на външните работи на ЕС, подпомаган от европейската служба за външно действие. Ето защо конституционният договор настоява и за последователността на различните инструменти на европейската външна политика, за подобряването и смекчаването на процеса на взимане на решения или за установяването на механизъм, основаващ се на доброволното участие за укрепване на европейската политика за сигурност и отбрана.
Всички тези нововъведения ще позволят на ЕС да се справи в бъдеще по-добре с хуманитарните кризи, като тази, предизвикана от цунамито от декември 2004 г. в Югоизточна Азия или от конфликта в Ливан от лятото на 2006 г. Тези разпоредби ще ни предоставят по-добри средства, за да участваме в такива мисии, като тези в подкрепа на произвеждането на изборите в Демократична република Конго или за поддържането на мира и стабилността в Косово и ще позволят на Европа да действа още по-ефективно и решително в близкоизточния конфликт.
Имаме нужда от един съюз, който да направи така, че гласът му да се чува, твърдо, но не и арогантно, в международните дебати по такива съществено важни въпроси, като климатичните промени, неразпространението на оръжията за масово поразяване или
установяването на международна търговия, която съчетава икономическия прогрес със социалната справедливост. Европа не може да си позволи лукса да отсъства от тези дебати. И "ние", европейските граждани, не трябва да се съгласяваме с подобно нещо.
Конституционният договор ще позволи също и външнополитическите действия на ЕС да бъдат на висотата на очакванията на европейските граждани. Вярно е, че само неговото влизане в сила няма да подобри из основи все още скромната равносметка на външната политика и политиката за обща сигурност, която държавите членки разработват съвместно в рамките на съюза. Това изисква и силна политическа воля от срана на отделните правителства, но конституционният договор е необходимоусловие, за да се постигне тази цел.
По-горните размисли, както и други подобни въпроси, накараха правителствата на Люксембург и Испания да организират на 26 януари в Мадрид неформална среща на държавите членки на ЕС, ратифицирали конституционния договор /засега 18/ с цел да обмислят мерки за запазване на безспорния прогрес, който представлява този договор.
Укрепването на проекта за европейска интеграция в свят, който е обхванат от все по-голяма еволюция и става все по-сложен, ще бъде, и вече е, предизвикателство, което нашият континент ще трябва да посрещне в тези първи години на 21 век.
Идните поколения ще ни съдят на базата на усилията, които сме посветили на това начинание. За да поемем по този път, е необходимо да преоткрием от една страна съзнанието на такива бащи - основоположници на ЕС като Робер Шуман и Жан Моне, а от друга страна да се въоръжим с необходимите средства.
А конституционният договор е несъмнено най-доброто средство, с което ние разполагаме. И ако то не съществуваше, ние трябваше да споразумеем, за да го измислим отново. /БТА/
Автори на статията са Жан Аселборн и Мигел Анхел Моратинос – министри на външните работи съответно на Люксембург и Испания.

38 минути
Ердоган потвърди готовността на Турция да бъде домакин на среща между лидерите на Русия и Украйна
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че по време на срещата си с украинския ...
1 час
Съдът разпита бащата на убития Пейо Пеев
Софийският градски съд разпита Орлин Пеев, баща на убития през януари 2024 година Пейо ...
1 час
Километрично задръстване на АМ „Тракия“ заради катастрофа с линейка (СНИМКИ)
Километрично задръстване се образува на АМ „Тракия“ заради катастрофа.
Ударили ...
1 час
Готови сме да обсъдим възможни компромиси, заяви ръководителят на руската делегация в Турция
Руската страна е готова да възобнови преговорния процес в Истанбул, прекъснат през ...
1 час
Ахмед Доган оглави нов председателски съвет на ДПС
Ахмед Доган оглави нов председателски съвет на ДПС, съобщиха от партията на страницата ...
Късна овулация: как да я разпознаем и как влияе на зачеването?
Късна или забавена овулация е овулация, която настъпва след 21-ия ден от менструалния цикъл. Овулацията ...
2 часа
Приключи срещата между Ердоган и Зеленски в Анкара
Срещата между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и украинския президент Володимир ...
2 часа
Гладиаторският шлем, върнат у нас със съдействието на Швейцария, е изследван в Института по физикохимия
Уникалният гладиаторски шлем, върнат у нас със съдействието на швейцарски институции, ...
2 часа
Общинският съвет в Смолян прие бюджета за 2025 г.
Общинският съвет в Смолян прие бюджета на общината за 2025 г. Програмата за капиталови ...
2 часа
„Ситуацията е изключително сериозна“: Руски изтребител наруши въздушното пространство на НАТО (ВИДЕО)
Талин заяви, че руски изтребител за кратко е нарушил въздушното пространство на НАТО ...
2 часа
Приеха бюджета на Пловдив за 2025 г.
С 27 гласа "за", 19 "против" и четири "въздържал се" Общинският съвет в Пловдив прие бюджета ...
2 часа
Заловиха бракониер с условна присъда по време на лов в Стара планина
Горски инспектори от Изпълнителна агенция по горите задържаха системен нарушител ...
2 часа
Изписаха от „Пирогов“ и последния от тежко пострадалите в Кочани
И последният пострадал при тежкия инцидент в дискотека в Кочани, който се лекуваше ...
2 часа
Силно земетресение разлюля Централна Турция
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше усетено в Анкара, Коня и съседни градове в ...
2 часа
Пеевски даде старт на стратегията за Ново начало на община Кубрат
Лидерът на ДПС и ПГ на "ДПС- Ново начало" Делян Пеевски проведе работна среща, с която ...
2 часа
„Здравето не е игра“: Министър Кирилов с послание към младите
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов се обърна с емоционално послание ...
3 часа
Отказаха по-лека мярка на единия от полицаите, задържани за убийството на арестанта в Казанлък
Апелативният съд в Пловдив потвърди определение на Окръжния съд в Стара Загора, с което ...
3 часа
Откриват „Майски празници на културата“ в Дупница с концерт на Мария Илиева
В Дупница откриват 47-ото издание на „Майски празници на културата“ с концерт на Мария ...
3 часа
Тръмп: Без САЩ европейците щяха да говорят на немски
Европа щеше да говори немски без САЩ, победителите във Втората световна война, заяви ...
3 часа
Тръмп пристигна в Обединените арабски емирства - последната спирка от обиколката му в Залива
Американският президент Доналд Тръмп пристигна в Обединените арабски емирства – ...
3 часа
Обвиненият в убийство на бездомник в Хасково остава в ареста
Обвиненият в убийство по непредпазливост на бездомник в Хасково Калоян Карагьозов ...
3 часа
Проблем в телекомуникационната мрежа спря спешните телефони на „Метрополитен“
Поради продължаващ проблем в телекомуникационната мрежа в столицата, не функционират ...
3 часа
Пловдивският апелативен съд отложи делото за отстраняването от длъжност на кмета на Минерални бани
Пловдивският апелативен съд отложи разглеждането на делото за отстраняването от длъжност ...
3 часа
НСИ: Средната брутна заплата в България за март е 2556 лв.
Средната брутна месечна работна заплата за месец март е 2556 лева. Броят на наетите лица ...
3 часа
Сметосъбирането в няколко столични района може да спре от 19 май
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите ...
3 часа
The New York Times: Проектът на Тръмп и зет му за изграждане на хотел в Белград съдържа фалшифициран документ
Семейството на президента на САЩ Доналд Тръмп е изправено пред неприятен проблем във ...
4 часа
Джорджа Мелони разговаря с папа Лъв ХІV
Премиерът на Италия Джорджа Мелони разговаря по телефона с новия папа Лъв Четиринадесети, ...
4 часа
Столичният общински съвет реши – ще има метростанция „СК ЦСКА“
СК ЦСКА ще се казва бъдеща метростанция на булевардите "Шипченски проход" и "Асен Йорданов", ...
4 часа
„Росатом“: Започваме нов етап в работата ни по изграждане на ядрена централа в Сърбия
Руската държавна компания за ядрена енергия "Росатом" е готова да предложи на Сърбия ...
4 часа
Желязков: 171 депутати подписаха позицията ни за еврото, благодаря на тях, на Костов и Борисов
171 народни представители подписаха позицията на премиера и упарвителя на БНБ Димитър ...
4 часа
Коща: РС Македония трябва да изпълни договореното през 2022 г.
За да се постигне резултат по евроинтеграцията, трябва да се изпълни договореното ...
4 часа
Закъсненията на учениците в София за днес ще се извиняват, ако са заради протестите в транспорта
Закъсненията на ученици за училище за днес ще се извиняват, след като се установи, че ...
4 часа
Магията на Къщата с ягодите: 3D разходка ви очаква в архитектурното бижу на София
Едно от емблематичните места в сърцето на София, Къщата с ягодите, построена през далечната ...
4 часа
Циклон носи интензивни валежи - синоптиците обявиха жълт код
След обяд над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Купеста облачност ...
4 часа
Спират протестите на работниците от завод „ТЕРЕМ“
Спират протестите на работниците на завода „ТЕРЕМ - Хан Крум“ в Търговище.
Решението ...
4 часа
Предложение: Всички болници да могат сами да определят цената за избор на екип
Всички болници да могат сами да определят цената за избор на екип, предлагат от Българската ...
5 часа
Митничари иззеха голямо количество контрабандни стоки за дома и инструменти (СНИМКИ)
Митничари иззеха 27 560 контрабандни стоки от товарен автомобил, отклонен в района на ...
5 часа
39-годишна бургазлийка е била убита от съседка в Нидерландия
39-годишната българка Саша Нечева е починала след нападение с нож пред апартамент на ...
5 часа
Евростат: България е на четвърто място в ЕС по годишен ръст на БВП
Брутният вътрешен продукт (БВП) и на Европейския съюз, и на еврозоната е нараснал с ...
5 часа
„Топлофикация София” с важна информация за сметките
Започна годишната отчетна кампания за изминалия отоплителен сезон 2024/2025, обхващаща ...
5 часа
Ставате по време на кацане? Нов регламент в Турция предвижда глоби за „недисциплинирани“ пътници
Глоби за пътници, които не спазват правилата на борда на самолетите, предвижда нов ...