Сега сме 27 държави членки на ЕС. От графство Кери до Източните Карпати, от Лапландия до Канарските острови, близо 500 милиона европейски жители вече познават мира, както и безпрецедентния в историята икономически и социален прогрес.
Въпреки това, близо десетилетие след приемането на прочутия Договор от Маастрихт ние все още се питаме каква Европа искаме. Очевидно това не е въпрос, на който лесно може да се даде отговор. Дълго, прекалено дълго ние се опитвахме да отговорим,
без да си обясним какво разбираме под това "ние". Защото тук не става дума да разберем ние, политиците и висшите държавни чиновници, запознати с ежедневието на европейските институции, каква Европа искаме, а да установим каква Европа иска онова "ние", съставено от гражданите на ЕС.
Преди пет години европейските политически представители констатираха, че бъдещето на ЕС си остава несигурно без поддръжка и твърд ангажимент от страна на народа. Тогава те решиха да поставят началото на размисъл и дебат, довели до написването и приемането на Договора за европейската конституция, подписан в Рим на 29 октомври 2004 г. от всички правителства на държавите членки на ЕС.
Разбира се, текстът на този договор не е съвършен. Демокрацията, на която ние се радваме сега, също не е една съвършена система на управление, но засега тя е най-добрата, която познаваме. Политиката е изкуството на възможното, съчетано със свещената амбиция да се започне утре това, което днес изглежда невъзможно.
Конституционният договор се опитва да предостави решения или най-малкото да начертае пътища, за да може ЕС и неговите държави членки да посрещнат големите предизвикателства на социалната и икономическата действителност, както в своите предели, така и извън тях. Става дума да се отговори ефикасно на очакванията на гражданите, свързани с околната среда, енергийната политика, интеграцията, сътрудничеството в областта на развитието, вътрешната и външната сигурност и т.н.
Едно от главните постижения на конституционния договор засяга външната политика на ЕС. В действителност още със започването на работите, довели до приемането на договора, бързо стигнахме до извода, че има най-вече две области, върху които европейските граждани уповават надеждите си - изграждането на истинско пространство на свободата, сигурността и справедливостта, от една страна, и външната политика, от друга страна.
В началото си новият текст установява амбициозни цели, които отразяват желанието на жените и на мъжете в Европа да се почувстват основателно горди от един съюз, който е главно действащо лице, а не само наблюдател на международните отношения и още повече, от един съюз, който във всеки един момент отдава полагаемото се внимание на отбраната и на популяризирането на своите собствени ценности.
Ценности, които конституционният договор оповестява ясно и силно, когато постановява още в началото си, че ЕС се основава на уважението на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равнопоставеността и правовата държавна и преди всичко на правата на човека.
В отношенията си с останалия свят конституционният договор набляга също на факта, че ЕС ще популяризира ценностите си, както и ще допринесе за мира, за сигурността, за устойчивото развитие на планетата, за солидарността и взаимното уважение между народите, за свободната и честната търговия, за елимирането на бедността и за защитата на правата на човека, както и за строгото спазване и развитието на международното право.
Всички тези предписания ще бъдат само списък с добри намерения, ако ЕС не се сдобие с необходимите средства, за да действа ефикасно. Ето защо конституционният договор продължава мандата на председателя на Европейския съвет и предвижда създаването на поста на министър на външните работи на ЕС, подпомаган от европейската служба за външно действие. Ето защо конституционният договор настоява и за последователността на различните инструменти на европейската външна политика, за подобряването и смекчаването на процеса на взимане на решения или за установяването на механизъм, основаващ се на доброволното участие за укрепване на европейската политика за сигурност и отбрана.
Всички тези нововъведения ще позволят на ЕС да се справи в бъдеще по-добре с хуманитарните кризи, като тази, предизвикана от цунамито от декември 2004 г. в Югоизточна Азия или от конфликта в Ливан от лятото на 2006 г. Тези разпоредби ще ни предоставят по-добри средства, за да участваме в такива мисии, като тези в подкрепа на произвеждането на изборите в Демократична република Конго или за поддържането на мира и стабилността в Косово и ще позволят на Европа да действа още по-ефективно и решително в близкоизточния конфликт.
Имаме нужда от един съюз, който да направи така, че гласът му да се чува, твърдо, но не и арогантно, в международните дебати по такива съществено важни въпроси, като климатичните промени, неразпространението на оръжията за масово поразяване или
установяването на международна търговия, която съчетава икономическия прогрес със социалната справедливост. Европа не може да си позволи лукса да отсъства от тези дебати. И "ние", европейските граждани, не трябва да се съгласяваме с подобно нещо.
Конституционният договор ще позволи също и външнополитическите действия на ЕС да бъдат на висотата на очакванията на европейските граждани. Вярно е, че само неговото влизане в сила няма да подобри из основи все още скромната равносметка на външната политика и политиката за обща сигурност, която държавите членки разработват съвместно в рамките на съюза. Това изисква и силна политическа воля от срана на отделните правителства, но конституционният договор е необходимоусловие, за да се постигне тази цел.
По-горните размисли, както и други подобни въпроси, накараха правителствата на Люксембург и Испания да организират на 26 януари в Мадрид неформална среща на държавите членки на ЕС, ратифицирали конституционния договор /засега 18/ с цел да обмислят мерки за запазване на безспорния прогрес, който представлява този договор.
Укрепването на проекта за европейска интеграция в свят, който е обхванат от все по-голяма еволюция и става все по-сложен, ще бъде, и вече е, предизвикателство, което нашият континент ще трябва да посрещне в тези първи години на 21 век.
Идните поколения ще ни съдят на базата на усилията, които сме посветили на това начинание. За да поемем по този път, е необходимо да преоткрием от една страна съзнанието на такива бащи - основоположници на ЕС като Робер Шуман и Жан Моне, а от друга страна да се въоръжим с необходимите средства.
А конституционният договор е несъмнено най-доброто средство, с което ние разполагаме. И ако то не съществуваше, ние трябваше да споразумеем, за да го измислим отново. /БТА/
Автори на статията са Жан Аселборн и Мигел Анхел Моратинос – министри на външните работи съответно на Люксембург и Испания.
2 часа
РИК-Бургас: Технически проблем е причина за липсата на видеонаблюдение в изборна секция
Районната избирателна комисия (РИК) в Бургас е извършила проверка за липсата на видеонаблюдение ...
4 часа
Протестни декларации от „ДПС-Ново начало“ срещу Кирил Петков: Не сме фантоми
"Нашите избиратели са реални хора! Няма да позволим разни "жълтопаветници" да манипулират ...
5 часа
Нетаняху отстрани от длъжност министъра на отбраната
Израелският премиер Бенямин Нетаняху изненадващо обяви днес, че отстранява от длъжност ...
5 часа
Янко Ваташки и братовчед му са задържани за рекет и изнудване
Известният в криминалните среди Янко Ваташки и братовчед му Александър са били арестувани ...
6 часа
Ердоган насърчи тюркските държави да засилят натиска над Израел
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган определи Израел като заплаха за световната ...
ohnamama.bg
За бебе на 7 месеца: Проверка на белег след БЦЖ ваксина (СНИМКА)
Чуйте тази статия в аудио формат:
На 7-месечна възраст бебето се проверява за наличие на белег след ...
6 часа
Втори протест на „Правосъдие за всеки“ срещу избора на главен прокурор
Втори протест на инициатива „Правосъдие за всеки” срещу процедурата за избор на главен ...
7 часа
Доналд и Мелания Тръмп гласуваха на изборите за президент в САЩ (СНИМКИ)
Доналд Тръмп упражни правото си на глас в президентските избори в САЩ. Кандидатът за ...
7 часа
Камала Харис ще прекара изборната нощ в Университета „Хауърд“
Вицепрезидентът и кандидат на демократите за Белия дом Камала Харис възнамерява да ...
7 часа
Глобиха по 2 хил. лева Емили-Тротинетката, Чеченеца и Куката за клипа с момчето на каишка
Глоби от по 2000 лв. получиха Тошо Куката, Чеченеца и Емили Тротинетката за видеото, в ...
7 часа
Първо сражение между сили на Киев и севернокорейски войски
Министърът на отбраната Рустем Умеров потвърди, че украинските военни са се сражавали ...
8 часа
Наномедицина: Събраха цял курс антибиотично лечение в едно-единствено хапче
Антибиотиците макар забележителни и спасяващи животи, често могат да бъдат досадни ...
8 часа
Заради севернокорейските военни в Русия: Временно управляващият посолството на КНДР е извикан в МВнР
Временно управляващият посолството на Корейската народно-демократична република ...
8 часа
КС отклони искането на МС да тълкува дали само физическо лице може да носи наказателна отговорност
Конституционният съд (КС) отклони искането на Министерския съвет (МС) да тълкува дали ...
9 часа
Задържаха 10 души за изнудвания, имотни измами и заплахи за убийство в Пловдив
Окръжната прокуратура в Пловдив води разследване за извършени множество изнудвания ...
9 часа
Областният управител на Бургас предупреди да не се ползва питейната вода за поливане
Във връзка с разпространената днес от Министерството на околната среда и водите обезпокоителна ...
9 часа
Окръжният съд в Хасково отново остана без председател
Днес Висшият съдебен съвет /ВСС/ отново не успя да избере председател на Окръжен съд ...
9 часа
Арестът на Никола Николов-Паскал е удължен до януари
Арестът на Никола Николов - Паскал е удължен до 5 януари, съобщиха от Висшия съд в Белград, ...
9 часа
Полша обвини двама мъже в шпионаж в полза на Беларус
Полската разузнавателна служба обяви днес, че е арестувала двама мъже, които са обвинени ...
9 часа
Кралица Камила отлага планирани ангажименти заради гръдна инфекция
Кралица Камила се оттегли от редица планирани ангажименти тази седмица поради гръдна ...
9 часа
МВР уличи медицинска сестра в изготвянето на фалшиви здравни документи
Медицинска сестра от Пазарджишко е уличена в изготвянето на фалшиви здравни документи, ...
9 часа
Държани насила в квартири: Непълнолетни били принудени да проституират у нас
Петима сводници са задържани при акция на ГДБОП. Сексуално експлоатираните и малтретирани ...
9 часа
Испания представи план за справяне с последиците от катастрофалните наводнения
Испания обяви пакет от помощи в размер на 10,6 млн. евро за възстановяване на опустошените ...
10 часа
Семейна драма в царското семейство: Мафалда Сакскобургготска пред развод
Мафалда Сакскобургготскa се развежда. 30-годишната внучка на Симеон Сакскобургготски ...
10 часа
„БСП-Обединена левица“ настояват за касиране на изборите и връщане на правата на президента
От „БСП-Обединена Левица“ обявиха на брифинг пред медиите, че инициират подписка ...
10 часа
Съдът окончателно се произнесе за основните заплати на държавните служители и максималните възнаграждения в МВР
Петчленен състав на Върховният административен съд остави в сила решение на тричленен ...
10 часа
Правителството на Северна Македония ще одобри нов пакет с помощ за Украйна
Правителството на Република Северна Македония ще одобри нов пакет с помощ за Украйна, ...
10 часа
Главчев: Президентът може да поиска смяната на Илков, ако има някакви забележки, аз не бих
Служебният премиер Димитър Главчев обяви, че президентът може да поиска смяната на ...
10 часа
Големи количества взривни вещества и огнестрелни оръжия са открити до Атина
Петима души са задържани от гръцката полиция при операция в западната част на област ...
10 часа
Полицията изяснява смъртта на мъж, чието тяло е открито след пожар в Русенско
Полицията изяснява смъртта на 42-годишен мъж, чието тяло е открито след пожар в къща ...
10 часа
Борисов поздрави Захариева: С голямо мнозинство одобриха кандидатурата ѝ
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поздрави Екатерина Захариева, която беше одобрената ...
10 часа
Най-голямата размножителна колония на два вида прилепи в света е в Родопите (СНИМКИ)
Нова публикация в международното списание European Journal of Wildlife Research съобщава за установяването ...
10 часа
От президентски секретар, през министър, до еврокомисар: Коя e Екатерина Захариева
Екатерина Захариева е новият еврокомисар от България, която поема ресор "Стартъпи, ...
10 часа
Поредна спасителна акция с въздушната линейка
Поредната спасителна акция на пациент от Благоевград извършва днес въздушната линейка.
По ...
11 часа
Катастрофа на „Ботевградско шосе”, трамвайните линии са блокирани (СНИМКА)
Шофьор на автомобил се е ударил в трамвай на кръстовището на ул. „Летоструй” и бул. ...
11 часа
Мъж беше осъден на 15 години затвор за трафик на хора в Германия
Германия осъди мъж на 15 години лишаване от свобода по дело, свързано с трафик на хора ...
11 часа
Съдът заседава по делото за убийството на Станка Марангозова
Софийският градски съд заседава по делото за убийството на Станка Марангозова, станало ...
11 часа
Швеция вкара в затвора активист заради изгарянето на Корана
Шведски съд осъди шведско-датски десен активист на четири месеца затвор за подбуждане ...
11 часа
„Възраждане“ с жалба до Конституционния съд за пълно касиране на изборите
"Възраждане" подготви жалба до Конституционния съд за пълно касиране на изборите. В ...
11 часа
United Group се присъедини към Алианса за корпоративна социална отговорност
United Group стана член към Алианса за корпоративна социална отговорност. По този начин ...
11 часа
Русия твърди, че Киев е способен да произведе „мръсна бомба“
Украйна е неспособна да произведе ядрени оръжия, но е възможно да направи „мръсна ...