Сега сме 27 държави членки на ЕС. От графство Кери до Източните Карпати, от Лапландия до Канарските острови, близо 500 милиона европейски жители вече познават мира, както и безпрецедентния в историята икономически и социален прогрес.
Въпреки това, близо десетилетие след приемането на прочутия Договор от Маастрихт ние все още се питаме каква Европа искаме. Очевидно това не е въпрос, на който лесно може да се даде отговор. Дълго, прекалено дълго ние се опитвахме да отговорим,
без да си обясним какво разбираме под това "ние". Защото тук не става дума да разберем ние, политиците и висшите държавни чиновници, запознати с ежедневието на европейските институции, каква Европа искаме, а да установим каква Европа иска онова "ние", съставено от гражданите на ЕС.
Преди пет години европейските политически представители констатираха, че бъдещето на ЕС си остава несигурно без поддръжка и твърд ангажимент от страна на народа. Тогава те решиха да поставят началото на размисъл и дебат, довели до написването и приемането на Договора за европейската конституция, подписан в Рим на 29 октомври 2004 г. от всички правителства на държавите членки на ЕС.
Разбира се, текстът на този договор не е съвършен. Демокрацията, на която ние се радваме сега, също не е една съвършена система на управление, но засега тя е най-добрата, която познаваме. Политиката е изкуството на възможното, съчетано със свещената амбиция да се започне утре това, което днес изглежда невъзможно.
Конституционният договор се опитва да предостави решения или най-малкото да начертае пътища, за да може ЕС и неговите държави членки да посрещнат големите предизвикателства на социалната и икономическата действителност, както в своите предели, така и извън тях. Става дума да се отговори ефикасно на очакванията на гражданите, свързани с околната среда, енергийната политика, интеграцията, сътрудничеството в областта на развитието, вътрешната и външната сигурност и т.н.
Едно от главните постижения на конституционния договор засяга външната политика на ЕС. В действителност още със започването на работите, довели до приемането на договора, бързо стигнахме до извода, че има най-вече две области, върху които европейските граждани уповават надеждите си - изграждането на истинско пространство на свободата, сигурността и справедливостта, от една страна, и външната политика, от друга страна.
В началото си новият текст установява амбициозни цели, които отразяват желанието на жените и на мъжете в Европа да се почувстват основателно горди от един съюз, който е главно действащо лице, а не само наблюдател на международните отношения и още повече, от един съюз, който във всеки един момент отдава полагаемото се внимание на отбраната и на популяризирането на своите собствени ценности.
Ценности, които конституционният договор оповестява ясно и силно, когато постановява още в началото си, че ЕС се основава на уважението на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равнопоставеността и правовата държавна и преди всичко на правата на човека.
В отношенията си с останалия свят конституционният договор набляга също на факта, че ЕС ще популяризира ценностите си, както и ще допринесе за мира, за сигурността, за устойчивото развитие на планетата, за солидарността и взаимното уважение между народите, за свободната и честната търговия, за елимирането на бедността и за защитата на правата на човека, както и за строгото спазване и развитието на международното право.
Всички тези предписания ще бъдат само списък с добри намерения, ако ЕС не се сдобие с необходимите средства, за да действа ефикасно. Ето защо конституционният договор продължава мандата на председателя на Европейския съвет и предвижда създаването на поста на министър на външните работи на ЕС, подпомаган от европейската служба за външно действие. Ето защо конституционният договор настоява и за последователността на различните инструменти на европейската външна политика, за подобряването и смекчаването на процеса на взимане на решения или за установяването на механизъм, основаващ се на доброволното участие за укрепване на европейската политика за сигурност и отбрана.
Всички тези нововъведения ще позволят на ЕС да се справи в бъдеще по-добре с хуманитарните кризи, като тази, предизвикана от цунамито от декември 2004 г. в Югоизточна Азия или от конфликта в Ливан от лятото на 2006 г. Тези разпоредби ще ни предоставят по-добри средства, за да участваме в такива мисии, като тези в подкрепа на произвеждането на изборите в Демократична република Конго или за поддържането на мира и стабилността в Косово и ще позволят на Европа да действа още по-ефективно и решително в близкоизточния конфликт.
Имаме нужда от един съюз, който да направи така, че гласът му да се чува, твърдо, но не и арогантно, в международните дебати по такива съществено важни въпроси, като климатичните промени, неразпространението на оръжията за масово поразяване или
установяването на международна търговия, която съчетава икономическия прогрес със социалната справедливост. Европа не може да си позволи лукса да отсъства от тези дебати. И "ние", европейските граждани, не трябва да се съгласяваме с подобно нещо.
Конституционният договор ще позволи също и външнополитическите действия на ЕС да бъдат на висотата на очакванията на европейските граждани. Вярно е, че само неговото влизане в сила няма да подобри из основи все още скромната равносметка на външната политика и политиката за обща сигурност, която държавите членки разработват съвместно в рамките на съюза. Това изисква и силна политическа воля от срана на отделните правителства, но конституционният договор е необходимоусловие, за да се постигне тази цел.
По-горните размисли, както и други подобни въпроси, накараха правителствата на Люксембург и Испания да организират на 26 януари в Мадрид неформална среща на държавите членки на ЕС, ратифицирали конституционния договор /засега 18/ с цел да обмислят мерки за запазване на безспорния прогрес, който представлява този договор.
Укрепването на проекта за европейска интеграция в свят, който е обхванат от все по-голяма еволюция и става все по-сложен, ще бъде, и вече е, предизвикателство, което нашият континент ще трябва да посрещне в тези първи години на 21 век.
Идните поколения ще ни съдят на базата на усилията, които сме посветили на това начинание. За да поемем по този път, е необходимо да преоткрием от една страна съзнанието на такива бащи - основоположници на ЕС като Робер Шуман и Жан Моне, а от друга страна да се въоръжим с необходимите средства.
А конституционният договор е несъмнено най-доброто средство, с което ние разполагаме. И ако то не съществуваше, ние трябваше да споразумеем, за да го измислим отново. /БТА/
Автори на статията са Жан Аселборн и Мигел Анхел Моратинос – министри на външните работи съответно на Люксембург и Испания.

4 часа
„Хамас“ разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници
Въоръженото крило на „Хамас“ разпространи днес видеоклип, показващ двама израелски ...
5 часа
Две дървета са паднали на пътното платно на булевард в Пловдив
Две дървета са паднали на пътното платно на булевард “6-ти септември” в Пловдив тази ...
7 часа
Стилияна Николова спечели сребро в многобоя на Световната купа
Стилияна Николова спечели сребърен медал в многобоя при жените на Световната купа ...
7 часа
Германска обществена телевизия: Протестите в Сърбия и пропагандната война на Вучич в медиите
Един от репортажите на германската обществена телевизия започва с описание на атмосферата, ...
7 часа
Тръмп за наложените от него мита: Няма да е лесно, но ние ще спечелим
Президентът на САЩ Доналд Тръмп днес призна, че наложените от него наказателни мита срещу ...
9 часа
91-годишен пешеходец загина при катастрофа край Оряховица
Пешеходец на 91 години е загинал при катастрофата на пътя между Стара Загора и Нова ...
11 часа
След инцидент: Уволняват шефовете на дружеството за лифта в Сливен
Ще бъде уволнено ръководството на дружеството, което стопанисва въжената линия в Сливен. ...
11 часа
Шествие в Благоевград в памет на Сияна
Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на загиналата ...
12 часа
ПП призовава кмета на София да проведе нов конкурс за главен архитект на столицата
ПП призовава кмета на София да проведе нов конкурс за главен архитект на столицата, ...
13 часа
Близо половин тон кокаин заловиха на летище „Истанбул“
Турските митничари на международното летище "Истанбул" са разкрили нелегална пратка ...
13 часа
Вучич призова сърбите да се съберат на митинг в Белград на 12 април
Сръбският президент Александър Вучич призова гражданите да се съберат в Белград на ...
14 часа
Катастрофа преди тунел „Топли дол“ образува задръстване на АМ „Хемус"
Два леки автомобила са се сблъскали преди тунел „Топли дол“ на автомагистрала „Хемус“, ...
15 часа
В ход е голямото Великденско почистване на София (СНИМКИ)
Започна пролетното почистване на София и всички граждани могат да се включат в него. ...
16 часа
Митов разпореди проверка на опасните участъци от републиканската пътна мрежа
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов е разпоредил всеобхватна проверка на ...
17 часа
Еминем стана дядо (СНИМКА)
Американският рапър Маршъл Матърс, известен под псевдонима Еминем, стана дядо.
Хейли ...
17 часа
Министър Гуцанов: Темата корупция не е заплаха за кабинета
Не считам, че това ще бъде заплаха, още повече в този кабинет, в който няма нито един ...
18 часа
7-годишно дете пострада при верижна катастрофа в Хасковско
7-годишно момиче пострада при пътен инцидент в град Любимец.
Катастрофата е станала ...
19 часа
Република Сръбска експулсира германски дипломат
Полицията на босненския ентитет Република Сръбска (РС) експулсира от територията си ...
19 часа
Земетресение с магнитуд 6,9 по Рихтер разтърси Папуа Нова Гвинея
Край бреговете на о-в Нова Британия в Папуа Нова Гвинея беше регистрирано силно земетресение ...
19 часа
Белгия повдигна обвинения на 8 души за лобизъм в полза на Huawei
Разследването на подозренията за корупция в Европейския парламент и лобизъм в защита ...
19 часа
Базовите американски мита от 10% влязоха в сила
Новте широкообхватни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, влязоха в сила ...
20 часа
Руският режисьор Андрей Звягинцев идва в България
От 13 до 17 май руският режисьор Андрей Звягинцев за първи път ще гостува в България. ...
20 часа
Израелски генерал осъди поведението на войници и заселници на Западния бряг
Израелският генерал-майор Ави Блут осъди в публикуван вчера видеоклип агресивното ...
20 часа
ООН: Повишаването на митата ще засегне най-бедните и уязвимите
Повишаването на световните мита, предизвикано от президента на САЩ Доналд Тръмп, ще ...
20 часа
Тайната на вкусния хляб
Хляб се меси с качествени продукти и много желание, каза за БТА Бонка Димитрова от Антоново, ...
21 часа
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович заяви днес пред американските си колеги, ...
21 часа
Стилът на шофиране на мъжа издава какъв е в леглото
Стилът на шофиране на автомобила може да разкаже много за характера на мъжа, отношението ...
22 часа
Дъждовна и облачна събота ни очаква
Днес по-значителни разкъсвания и намаления на облачността ще има преди обяд.
Около ...
23 часа
Ето как да си направим здравословни козунаци за Великден
Наближава един от най-хубавите празници - Великден. Козунакът е традиционно българско ...
1 ден
Никол и Радо с победна серия и титлата „Супер двойка“ в „Един за друг“
Сложни формули и точни мерници бяха в центъра на събитията на най-романтичното риалити ...
1 ден
Атанас Запрянов: Очакваме втория F-16 в края на този месец или в началото на май
Очаква се вторият изтребител F-16 да дойде още в края на този месец или в началото на ...
1 ден
Тръмп даде на TikTok нови 75 дни да намери американски купувач
Президентът на САЩ Доналд Тръмп удължи крайния срок, в който TikTok трябва да намери купувач ...
1 ден
Кола с петима младежи падна в река в Смолян
Пет момчета, пътуващи в лек автомобил, са паднали от подпорна стена във водите на река ...
1 ден
Турция ще засили икономическите връзки с ЕС
Турция и ЕС постигнаха консенсус за засилване на икономическите отношения и засилване ...
1 ден
Младият писател Иво Христов се нуждае от помощ за спешно лечение
Младият писател Иво Христов се нуждае спешно от помощ за лечение.
Той съобщи в социалните ...
1 ден
Мексико отговори на митата на Тръмп с план от 18 точки за националната индустрия
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум отговори на митата на президента на САЩ ...
1 ден
Обмяната на левове в евро: „Български пощи“ е в процес на подготовка
Подготовката на служителите на „Български пощи“ за социалната функция по обмяна ...
1 ден
Македонският президент благодари на България за помощта след трагедията в Кочани
Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова каза в София, ...
1 ден
Областната управа в София: Общината не ни е предала владението на парк „Врана“
Областна администрация на област София съобщи, че до момента Столична община не е ...
1 ден
Петкова и посланикът на Германия у нас обсъдиха ефектите върху икономиката след митата на САЩ
Министърът на финансите Теменужка Петкова обсъди на среща с посланика на Федерална ...