Словосъчетанието "световна финансова криза" вече излиза от устата на всеки втори човек. Независимо дали съм отишъл да си сменя маслото на колата или се редя на опашка в банката, около мен постоянно се говори за икономическите проблеми, пред които България ще се изправи. И ако повечето хора се обединяват около становището, че финансовата криза няма да се усети толкова силно у нас, то малцината, които управляват пари, вече не само са я усетили, ами бяха отвени от нея.
В България активи управляват основно два типа структури: пенсионни фондове и управляващи дружества. Пенсионните фондове са относително стар и консервативен играч. Пред тях има редица законови ограничения за това къде и как могат да инвестират средствата на осигурените лица. Над 60% от парите им се намират в облигации, ДЦК и банкови депозити - все нискорискови инструменти. Нещо повече, те разполагат със сравнително постоянен приток на пари от осигуряващите се лица. Така че дори и по време на финансова криза пенсионните фондове разполагат със значителен ресурс.
При управляващите дружества (УД) нещата стоят малко по-различно. Нека първо видим какво е УД.
Управляващите дружества управляват взаимни фондове. Те са форма на колективна инвестиция, при която голяма група хора обединяват своите капитали с цел съвместно инвестиране в ценни книжа. Когато си купувате акции или дялове от взаимен фонд, вие всъщност заявявате участието си в един общ портфейл от инвестиции, управляван от професионален екип експерти в лицето на Управляващото дружество. Портфолио мениджърите на управляващите дружества инвестират набраните средства, като получените печалби и загуби се разпределят пропорционално на всички инвеститори във взаимния фонд.
Идилията
Взаимните фондове стартират през 2006 година. В края на същата година Химипорт АД прави първично публично предлагане (IPO – Initial Public Offering) и слага началото на невероятните печалби от фондовата борса. Следват IPO-та на Монбат, Корпоративна търговска банка, Първа инвестиционна банка и др. Борсата се прочува с това, че на месец носи по 20-30% доходност на инвеститорите.
Фондовете процъфтяват. За година и половина от месец март 2006 до септември 2007 година активите им нарастват от 121 млн. лв. на 890 млн. лв. От 880 пункта през месец март 2006 в края на септември SOFIX (измерителят на най-големите компании на борсата) е вече 1839 пункта (ръст от над 100%)! Борсата започва да привлича все повече и повече инвеститори, които на драго сърце си дават парите на различните взаимни фондове. Портфолио мениджърите на най-доходоносните фондове се превръщат в звезди, достойни за холивудски филм.
Първа свирка
Към края на 2007 г. Алианц България изтегля всичките си средства, които са инвестирани във взаимни фондове. Според слуховете става дума за около 30 млн. лв. За около месец SOFIX губи около 300 пункта (15%). Това е първият сигнал за процъфтяващата индустрия, че нещо не е наред.
Световната финансова криза
Финансови институции фалират, кредитирането е замразено, безработицата расте, производството намалява, потреблението също. Някои от големите икономики вече са в рецесия. В резултат на това борсите по целия свят се сриват. Българската фондова борса (БФБ) не остава по-назад. Акциите в SOFIX вече са със 70% по-евтини от началото на годината. От януари насам капиталовият ни пазар не само, че не се развива, а направо преживява. Надеждите за 30% месечна доходност са заменени от надежди за поне минимален ръст на индексите и то за ден-два.
Резултатът
Световната финансова криза попари много надежди. Най-попарени обаче останаха надеждите на управляващите активи. У нас индустрията, тръгнала с гръм и трясък и покорила хазартните сърца на хиляди българи, е на път да се сгромоляса. В края на 2007-ма активите на колективните инвестиционни схеми за малко да докоснат един милиард лева. Сега те надали са повече от 300 млн. лв. (очаква се статистиката на КФН за Q3). Кликайки на меню фондове и филтрирайки доходността, виждам, че едва 6 взаимни фонда са на плюс от началото на годината. И дори и най-печелившият от тях не успява да мине петте процента...
Проблемът
Оцеляването на взаимните фондове зависи от цената на акциите, в които те са инвестирали. От една година насам единствената посока, в която цената се движи, е надолу. И изглежда нищо не е в състояние да спре тази тенденция. Нито положителните финансови резултати на дадена компания, нито изказванията на висшите държавници за стабилността на нашата финансова система. Все по-ясно се откроява фактът, че цената на акциите не отразява истинската стойност на дадена компания.
Това безтегловно падане се дължи на няколко фактора. На първо място е финансовата криза с нейните външни (забавяне на глобалния растеж и изпадането на някои водещи икономики в рецесия) и вътрешни (намаляването на чуждестранните инвестиции, затягането на кредитирането и забавянето на ръста и на българската икономика) фактори. На второ място е липсата на опит у играчите на фондовия ни пазар. По-голямата част от инвеститорите и портфолио-мениджърите не знаят какво се прави по време на падащ пазар, защото досега не им се беше случвало. На трето място е ниският процент от населението, който инвестира в акции. Това се дължи на малкото време, през което пазарът функционира, и на недоверието на българина във фондовата борса, на която се гледа като на напомняща за масовата приватизация алтернатива на казиното.
Решението
Ето какви са възможностите за излизане от безизходицата, в която се намират повечето инвеститори в момента.
Масова кампания от страна на държавата, разясняваща възможностите за инвестиция на фондовата борса, на тема: ”Инвестирай сега, печели после!”
Законодателни промени, но не за отпадане на минимума от 500 000 лв. необходими активи за съществуването на взаимните фондове, а за увеличаването му на 5 000 000 лв. Защо? Заради формулата "ПОВЕЧЕ ПАРИ - ПО-ДОБРИ СПЕЦИАЛИСТИ - ПО-ОТГОВОРНО УПРАВЛЕНИЕ НА АКТИВИТЕ". Поради факта, че минимумът в България беше 500 000 лв., у нас не можа да възникне нито един мега фонд, който да разполага с над 200 млн. лв. активи.
Ограничаване на възможността за репатриране на капиталовата печалба. Какво ще рече това? Ако в края на 2006-та чужденец е инвестирал 1 млн. лв., то в края на 2007-ма вече почти сигурно е разполагал с 2 млн. лв. Когато решава да продаде всичко (както повечето чужденци направиха), той няма да плати и един лев данък върху печалбата. Това доведе до безпрецедентно теглене на капитал от фондовия ни пазар, който след като се глобализира (с приемането на България в ЕС и въвеждането на XETRA - системата за търговия на Deutsche Boerse) стана още по-уязвим за отлив на средства от него.
Затова се налага Народното събрание трябва да обложи капиталовата печалба при репатриране с поне 20%.
Намеса на Комисията за финансов надзор. Видяхме борсите по целия свят да преустановяват търговията в кризисни моменти. Ние обаче сме решили, че понеже сме много свободен и развит пазар, то нямаме нужда от държавни регулации, дори и в най-тежките времена. Тази липса на намеса обаче води след себе си усещане у играчите на фондовия пазар, че са оставени сами да се оправят.
Ето защо, при спад от над 10%, КФН да има правото да се намеси и спре търговията.
И още една мярка, която отново трябва да бъде стимулирана от държавата - начало на активна дивидентна политика от страна на публичните компании. В момент, когато парите по света изчезват, получаването на дивидент от стабилните компании ще засили интереса към тях. За целта държавата трябва да премахне данък дивидент.
*Материалът е с аналитичен характер и не представлява препоръка за взимане на инвестиционно решение.
Всичко за финансова криза четете в DarikFinance.bg

11 минути
Летен Никулден е!
На 9 май православната църква почита летния Никулден.
Празникът съществува още от ...
28 минути
80 години от края на Втората световна война
В нощта на 8 срещу 9 май 1945 г. в източното берлинско предградие Карлхорст се състои официалната ...
55 минути
29 чуждестранни лидери ще присъстват на парада на 9 май в Москва
Кремъл съобщи, че 29 чуждестранни лидери - сред които китайският Си Дзипин и бразилският ...
7 часа
Шпионската мрежа във Великобритания: Ян Марсалек е обсъждал оръжия, дронове и диаманти с Орлин Русев
Укриващият се бивш оперативен директор на компанията "Уайъркард" Ян Марсалек и Орлин ...
8 часа
ЕП: Сърбия не е постигнала напредък в преговорите си за членство в Европейския съюз
Европейският парламент (ЕП) изрази съжаление, че Сърбия не е постигнала напредъка при ...
8 часа
Киев: Зеленски и Тръмп провеждат телефонен разговор
Украинският президент Володимир Зеленски и американският му колега Доналд Тръмп провеждат ...
9 часа
2 години от трагичната катастрофа: Протест в памет на Ани и Явор събра десетки граждани на столичния бул. „Сливница“
Протест в памет на Анна - Мария Малчева (24 г.) и Явор Стоянов (23 г.) събра десетки граждани ...
9 часа
Световните лидери приветстваха историческия избор на папа Лъв XIV
Световните лидери поздравиха Робърт Франсис Превост, който беше избран за нов папа, ...
10 часа
Български политици поздравиха новоизбрания папа
Новият папа е Робърт Превост от САЩ - първият американски понтифик в историята. Той ...
10 часа
Тръмп приветства избора на първия американски папа
Президентът на САЩ Доналд Тръмп приветства избора на новия папа Лъв XIV, първият понтиф ...
10 часа
Кой е Робърт Франсис Превост - папа Лъв XIV (Биография)
Робърт Франсис Превост (папа Лъв XIV) е американски духовник от ордена на августинците, ...
11 часа
Замеряха бившия сръбски премиер с яйца
Бившият сръбски премиер Милош Вучевич бе замерван с яйца и изгонен от храма в Кула.
Десетки ...
11 часа
Първият американец: Робърт Франсис Превост е новият папа
69-годишният кардинал Робърт Франсис Прeвост е новият папа. Той е избрал името Лъв XIV ...
12 часа
Тръмп обяви сключването на търговско споразумение с Великобритания
Американският президент Доналд Тръмп обяви търговско споразумение между САЩ и Великобритания, ...
12 часа
Буря и градушка връхлетяха Плевенско (ВИДЕО)
Силна буря и градушка връхлетя Плевенско. Ледените късове, паднали над областта, са ...
13 часа
Няколко убити при стрелба край Киев
Няколко души бяха убити при стрелба в близост до Киев, предадоха УНИАН и Франс прес, ...
13 часа
Одобрени са над 37 млн. лв. за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
Правителството одобри 37 075 974 лева за изграждане и ремонт на училища и детски градини, ...
13 часа
Държавата осигурява близо 18 000 лв. за рехабилитация на военноинвалиди
Държавата осигурява близо 18 000 лв. за рехабилитация на военноинвалиди.
Това е възможно, ...
13 часа
Одобрен е проект на рамково споразумение за заем от 250 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа
Със свое Решение Министерският съвет одобри проект на Рамково споразумение за заем ...
13 часа
Инвестиция в знанието: Кабинетът одобри 25 национални образователни
Правителството одобри 25 национални програми, насочени към подкрепа на ключови политики ...
13 часа
Правителството отпусна близо 108 млн. лв. за развитие на науката
Правителството одобри 107 702 800 лв. за развитие на науката и научните изследвания през ...
13 часа
Правителството одобри програма с 43 мерки за пътна безопасност
Министерският съвет одобри Работна програма за изпълнение на мерки за безопасност ...
13 часа
Голямо задръстване на АМ „Тракия“
6-километрова колона от автомобили се образува на АМ "Тракия" на изхода на София, предаде ...
14 часа
Украинският парламент ратифицира сделката със САЩ за редките природни елементи
Парламентът в Киев днес ратифицира споразумението между Украйна и САЩ за украинските ...
14 часа
Съдебномедицинска експертиза потвърди: Магдалена от Хасково е убита чрез задушаване
По досъдебното производство, наблюдавано от Окръжна прокуратура – Хасково за извършено ...
14 часа
Местната власт затяга контрола: Редица общини с нови правила за електрическите тротинетки
Редица общини в страната предприемат мерки за регулиране на движението на електрически ...
14 часа
Зеленски поднeсe цветя на Гроба на незнайния войн в Киев
На 8 май, Деня на паметта и победата над нацизма във Втората световна война (1939-1945 г.), ...
14 часа
Митов: Общинска полиция да има правомощия да контролира движението на тротинетки
"Заедно с общините можем да подобрим регулацията и контрола на тротинетките", заявява ...
15 часа
Отиде си писателят Пелин Пелинов
Почина писателят Пелин Пелинов, автор на документално-историческите романи „През ...
15 часа
Ракът на яйчниците – едно от най-коварните заболявания
Всяка година на май светът отбелязва Деня за борба с рака на яйчниците – социално значимо ...
15 часа
По 2000 лв. парична гаранция за тримата мъже, обвинени в побой в Пловдив
Районният съд в Пловдив постанови мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер ...
15 часа
Окръжният съд отказа по-лека мярка за полицая, обвинен в убийство в Казанлък
Окръжният съд в Стара Загора потвърди мярката за неотклонение „задържане под стража“ ...
15 часа
Розов дим се появи в небето над Ватикана
Само часове преди кардиналите от Римокатолическата църква да се съберат в Сикстинската ...
15 часа
Парламентът преизбра Пламен Иванов за председател на Бюрото за контрол на СРС
Народното събрание преизбра досегашния председател на Националното бюро за контрол ...
15 часа
Бурята в Хасковско: Изстреляни са 380 противоградни ракети
Общо 380 противоградни ракети са изстреляни над територии на Хасковска област с цел ...
15 часа
Крал Чарлз присъства на церемонията за 80-ата годишнина от края на Втората световна война (СНИМКИ)
Крал Чарлз III се присъедини към ветерани и други членове на кралското семейство в Уестминстърското ...
16 часа
Тръмп нарече председателя на Федералния резерв на САЩ „глупак“
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече председателя на Федералния резерв (ФЕД) Джером ...
16 часа
Тръмп обяви „пълно и цялостно“ търговско споразумение с Обединеното кралство
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че предстои сключване на „пълно и цялостно“ ...
16 часа
Васил Божков: Не се признавам за виновен по нито едно обвинение
Не се признавам за виновен по нито едно обвинение, каза пред съда Васил Божков. От подсъдимите ...
16 часа
Путин: Русия е рамо до рамо с Китай срещу „неонацизма“
Руският президент Владимир Путин благодари на китайския президент Си Цзинпин, че участва ...