България вън от ЕС, Тайланд – вътре
България вън от ЕС, Тайланд – вътре / netinfo

България трябва поне да се замисли, дали да не отстъпи мястото си в Европейския съюз на Тайланд след като във вторник тайландският Върховен съд нареди разтурването на управляващите политически партии заради купуване на гласове и корупция.

Решението на Съда дойде по време на ожесточени антиправителствени протести, които бяха от най-крайния тип граждански активизъм, граничещ с гражданска война.

Браво на Тайланд! Поради някаква причина това събитие като че ли остана незабелязано в България...

Нямам намерение да обвинявам някоя политическа партия в България в частност, дали от така нареченото правителство, или от така наречената опозиция. Разглеждам ги като едно цяло.

Всеки от нос Калиакра до Брюксел и отвъд знае, че ние се наслаждаваме на горе-долу същите проблеми в България, каквито имат в Тайланд. Но само си представете същото нещо да се случи у нас. Можете ли?

Говоря по принцип – българският Върховен административен съд да реши, че управляващите партии трябва да бъдат разтурени, понеже са замесени в купуване на гласове и корупционни практики в ущърб на собствения си народ!

Не че трябва да има такова решение или да се стига до необходимост от него, да пази Господ. (Може би вече има такава необходимост, но няма как да знаем, понеже нашият Върховен съд не прави нищо по въпроса.)

Това, което ме притеснява, е, че подобна ситуация у нас изглежда толкова нереалистична. Просто невъобразима.

Защото, ако имаме подобни проблеми с корупция, купуване на гласове и т.н., както Тайланд – а Брюксел ни проверява и ни казва отново и отново, че е така – то тогава изглежда, че Тайланд се справя много по-добре с тях, отколко България.

Затова не само, че България трябва да се замисли, дали да не предложи своето място в ЕС на Тайланд, а може би и самият ЕС трябва да се замисли, дали да не почне да приема страни независимо от географското им положение, стига те да показват, че въпреки сериозните проблеми, пред които са изправени, обществата им могат да действат решително, за да се справят с тях.

И че имат отговорни обществени фактори като деветима съдии в една съдебна зала, които са способни да действат в интересите на народа.

Тук в София ние, изглежда, нямаме такива.