Народното събрание обсъжда проект на решение за приемане на процедурни правила за избор на съдии в Конституционния съд от квотата на парламента. Точката бе включена като първа в дневния ред за днешното извънредно заседание по предложение на председателя на Народното събрание Росен Желязков.

Проектът на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представянето и публичното оповестяване на документите, изслушването на кандидатите и избор на съдии в Конституционния съд на Република България от квотата на Народното събрание бе представен от Радомир Чолаков (ГЕРБ -СДС).

Точката бе включена като първа от дневния ред за днес със 106 гласа "за", 50 - "против" и осем -"въздържал се". 

Предлаганите процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представянето и публичното оповестяване на документите, изслушването на кандидатите и избор на съдии в Конституционния съд от квотата на Народното събрание предвиждат предложенията за кандидати да се правят от народни представители в писмена форма чрез деловодството на Народното събрание до Комисията по конституционни въпроси в 10-дневен срок от приемането правилата.

Предложенията съдържат писмени мотиви, в които се обосновават високите професионални и нравствени качества на съответния кандидат. Сред документите, които се изискват от кандидатите са: автобиография, заверено копие от диплома за завършено висше образование в специалност „Право“, документи, удостоверяващи стажа на кандидата, декларация по образец, свързана с неговото гражданство, писмено съгласие, свързано с изискванията по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на българските граждани към "Държавна сигурност" и разузнавателните служби на Българската народна армия. 

Според предлаганите процедурни правила Комисията по конституционни въпроси провежда изслушване на допуснатите кандидати на открито заседание. В това изслушване народните представители могат да задават въпроси към кандидата, включително и такива от становищата, постъпили от юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност и професионални организации, както и средствата за масово осведомяване. След изслушването Комисията по конституционни въпроси представя на Народното събрание доклад. 

При разискванията в пленарна зала кандидатурата на всеки от кандидатите се представя от народен представител. Гласуването е явно чрез компютъризираната система за гласуване, като се извършва поотделно за всеки кандидат по поредността, определена в списъка на кандидатите. За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получи повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избрани са двамата кандидати, получили най-много гласове. Ако никой от кандидатите за съответните длъжности не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избори, се посочва в проекта на решение за определяне на процедурни правила.

Преди да бъде открита дискусията по така предложените процедурни правила Цончо Ганев от „Възраждане“ поиска 30 минутна почивка от името на групата. Това е изключително отговорна работа, каза той и отбеляза, че не е нормално правилата да се приемат, без народните представители да са имали възможността да се запознаят с доклада за тях, отбеляза Цончо Ганев. 

В предварително обявения дневен ред за днес е второто гласуване на измененията в Закона за местните данъци и такси, в Закона за данък върху добавената стойност (ДДС) и в Закона за корпоративното подоходно облагане.

Данъкът се въвежда на ниво "Европейски съюз", но в редица държави има облекчения, смятат от бизнеса и част от парламентарните групи. Други са на мнение, че парите няма да отиват в държавите, където са централите на компаниите, а у нас. Това е само част от спорните текстове, в случая – в Закона за корпоративното подоходно облагане.

И още – при местните данъци и такси е ключов текстът за автоматичното обновяване на данъчните оценки. При ДДС остават въпросителни около намалените ставки. При дискусиите в бюджетната комисия бе направено предложение, след като всички мерки за изсветляване на ресторантьорския бизнес, ставката да бъде върната на 20 %. Въпреки това комисията я остави на настоящото редуцирано ниво от 9 %.

При данъка върху доходите на физическите лица също има спорни текстове, сред които например е т.нар. данък – бакшиш.

Преди това се очаква бюджетната комисия да се събере за кратко, за да вземе решение по текстовете, свързани с осигурителния праг за земеделските стопани. Вчера нито едно от предложенията не беше прието, което създаде неяснота какви осигурителни плащания ще дължат те догодина.
Десислава Антова/БТА