Държавната агенция "Национална сигурност" /ДАНС/ се ръководи от председател, който се назначава с указ на президента по предложение на Министерския съвет за срок от 5 години. Това гласуваха депутатите при приемането на второ четене на текстове от промените в Закона за МВР.
Председателят се подпомага от двама заместник-председатели, които се определят с решение на Министерския съвет за срок от 5 години по предложение на председателя на агенцията. За председател и заместник-председатели на Агенцията могат да бъдат назначавани лица, които притежават 12-годишен юридически стаж или професионален стаж в службите за сигурност и за обществен ред, от които 5 години на ръководна длъжност - за председателя, и 10-годишен стаж в службите за сигурност и за обществен ред, от които 3 на ръководна длъжност - за заместник-председателите.
Със законопроекта се прехвърля службата за борба с организираната престъпност от ДАНС в МВР. Решено беше още държавните служители в ДАНС да декларират по реда на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси всеки частен интерес, който имат във връзка с функциите на структурата, в която работят. Държавният служител едлъжен да подаде декларация при придобиване на друго гражданство до съответния ръководител на структурата в 10-дневен срок от придобиването.
Назначаването на държавна служба в ДАНС се предхожда от конкурс, който се провежда при условия и по ред, определени с наредба на председателя на агенцията. Развитието в кариерата се осъществява чрез последователно преминаване в по-висока длъжност въз основа на конкурс, като условията и редът за провеждането му се уреждат с наредба на председателя на Агенцията, решиха депутатите.
Главният секретар ще се назначава с указ на президента
Народните избраници решиха още да отпадне текстът за принудително пенсиониране на служители на МВР по инициатива на органа по назначаването.
Предложението за отпадането на текста беше направено от Любомир Христов /ГЕРБ/. Той посочи, че през 2010 г. от органа по назначение са освободени 256 души, през 2011 г. - 233, а през 2012 г. - 122. Христов отбеляза, че през 2013 г. освободените по този текст служители на МВР са 165, а през 2014 г. те стават 1181 души. Нека колегите полицаи, придобили право на пенсия, да излизат достойно от редиците на МВР, призова той.
Вътрешният министър Веселин Вучков посочи, че няма нужда от подобно правомощие. Той посочи, че това е текст, срещу който възразяват синдикалните организации на МВР. Вучков отбеляза, че тази възможност е съществувала преди, но е била отменена с приемането на новия закон за МВР. Той призова да не се възстановява правото министърът "насилствено" да пенсионира служители на МВР, които не са навършили 60 години, но са придобили право на пенсия, т.е. имат общо 27 години осигурителен стаж, две трети от които - в съответната категория.
Председателят на вътрешната комисия в Народното събрание Атанас Атанасов отбеляза, че притеснението на синдикатите е, че не конкретният министър, а някой от областните директори може да злоупотреби с това право.
Атанас Мерджанов от "БСП лява България" изрази задоволство от промяната в позицията на вътрешния министър във връзка с този текст.
Парламентарното мнозинство на БСП, ДПС и "Атака" бяха защитници, че тази възможност трябва да отпадне, но в първото полугодие на 2014 г., когато действаше тази правна норма, успяха да освободят 1181 служители, отбеляза Цветан Цветанов /ГЕРБ/. Извънредният труд на държавните служители в МВР не може да надвишава 70 часа на тримесечен период и 280 часа годишно, реши още парламентът.
Източник: БТА