/ БГНЕС
Цацаров иска запори за близо 11 милиона лева на нарушители на закона
На днешното си заседание антикорупционната комисия прие решения за внасяне на искове за отнемане на незаконно придобито имущество на обща стойност 10 828 351.14 лв. срещу различни нарушители на закона.

КПКОНПИ внася искова молба в Софийски градски съд срещу
Иво Прокопиев и Галя Прокопиеви за отнемане на незаконно придобито имущество, с цена на иска 451 476.59 лв. , съобщиха от комисията.

Претендира се отнемане на парични суми и акции, вкл. такива, придобити в САЩ, Германия, Япония и Люксембург.

Цацаров поиска запор на цялото имущество на Прокопиев

По това производство, на 17 февруари 2020 г. СГС уважи искане на КПКОНПИ за обезпечение на бъдещ иск срещу двете лица, поради установено значително несъответствие между имущество и доходи за периода 15 август 2008 – 15 август 2018 г.

С определението на СГС са наложени запори на акции, запори на банкови сметки, както и запор на моторна лодка „Merry Fisher 795 Marlin“. По отношение на посочените лица е налице и друго производство. През 2018 г. в Бургаския окръжен съд е внесена от КПКОНПИ искова молба за отнемане в полза на държавата с цена на иска в размер на 198 927 389,22 лв., по която е образувано гражданско дело.

Наложените обезпечителни мерки по това дело засягат възбрани върху недвижими имоти, както и запори върху притежавани акции. През март 2020 г. по делото са наложени и допълнителни обезпечителни мерки - възбрани върху недвижими имоти в София и Балчик, собственост на дружества, контролирани от „Алфа Финанс холдинг“ АД.

Мавродиев за оставката: Това е лична вендета на подсъдимия Прокопиев

КПКОНПИ претендира допълнителните възбрани поради непосредствена опасност от разпореждане с имотите. По никое едно от производствата, касаещи Иво Прокопиев и Галя Прокопиева, не са претендирани и предприемани каквито и да е действия по реда на ЗПКОНПИ, свързани с издателската им дейност и с имущество, принадлежащо на „Икономедиа“ АД, уточняват още от КПКОНПИ.

Другите решения на антикорупционната комисия са относно данъчните престъпления на ексбанкера Стоян Александров. 

КПКОНПИ прие решение да се внесе искова молба и срещу Александров, и срещу свързани с него лица и дружества, за отнемане на незаконно придобито имущество на обща стойност 10 376 874.55 лв.

Калната битка на Прокопиев насред епидемия

С решение на комисията от 18.12.2019 г. е образувано производство за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество въз основа на уведомление, получено от Софийска градска прокуратура, за привличане на ексбанкера Стоян Александров като обвиняем. Обвиненията касаят извършване на банкови сделки /кредитиране/ без съответно разрешение, като от това са причинени значителни вреди и са получени значителни неправомерни доходи, както и данъчни престъпления.

Според повдигнатите от прокуратурата обвинения, за времето от 19.11.2002 г. до 12.02.2015 г. в София, Бургас, Варна, Плевен, Царево, Видин и Пловдив, Александров, като физическо лице, без необходимите разрешителни за това, е предоставял кредити и заеми срещу годишна лихва в размер на 14% до 18%, в българска и чуждестранна валута, на общо 61 физически и юридически лица. Общият размер за кредитите и заемите е 541 000 лв., 1 693 160 щатски долара и 3 738 600 евро.

Цветомир Найденов скочи на медия на Прокопиев

Отделно от това, в периода 27.09.2002 – 11.03.2009 г., и като управител на еднолични дружества с ограничена отговорност, Стоян Александров е извършвал банкова дейност, без да има необходимия за целта лиценз по смисъла на Закона за банките и Закона за кредитните институции, както и без да е вписан в регистъра на БНБ. Предоставените кредити са общо 13, в размер на 906 400 лв. и 9 955 579, 88 евро.

Комисията претендира отнемане на имоти, както следва: 5 офиса в гр. Плевен, 2 склада в гр. Плевен, апартамент в гр. Сандански, игрална зала с коктейл-бар в гр. София, два магазина в гр. София, масивна двуетажна сграда в гр. София, масивна сграда от етаж и половина в гр. София, жилище в гр. София, ведно с гараж, складово и таванско помещение към него. Претендира се и отнемане на лек автомобил Ауди  А8, както и на дружествени дялове и парични средства сметки в различни банки. Върху имуществото, предмет на исковата молба, са наложени възбрани и запори.