„Въпреки радикализацията на Исляма, ние не сме превели и изучили внимателно знакови книги, които позволяват да се извършва мащабна радикализация”, заяви Тихомир Стойчев, експерт по сигурността и бивш директор на СЦБОП, пред NOVA.

Този коментaр той направи във връзка със случая с 16-годишното момче от Пловдив, което беше заловено да приготвя самоделна тръбна бомба, след като прегърнало идеологията на ислямизма чрез интернет.

Експерт: Вербуването на деца от Ислямска държава през интернет е само първата фаза

„Пропусната е възможност да бъде работено много продължително именно от ДАНС. Те не могат да бъдат структура, която само да предава сигнали към прокуратурата”, каза още Стойчев.

По думите му не се знае как детето ще се идентифицира от тук нататък – дали няма да приеме, че е предадено от родител и да възникне задълбочаващ се вътрешно семеен конфликт, заради непредпазливо действие, което представлявало опит за съдебна репресия на границата между малолетие и непълнолетие.

Предотвратиха терористичен акт в Пловдив

„Нямаме подходяща семейна образователна среда за младите хора. Интернет не може да бъде абсолютно защитено пространство”, заяви от своя страна Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет. Той разказа за случай на британска журналистка, направила експеримент, при който слага бурка и се снима на фона на килим с арабски мотиви, при което на 15-тата минута с нея се свърза вербуващ на ИДИЛ.

Какво откриха в помещенията, ползвани от ученика, задържан за тероризъм у нас (СНИМКИ/ВИДЕО)

„Моделът на вербовка е един и същ. Те виждат интерес – когато някое от децата започне да проявява интерес в големите социални мрежи. В някакъв момент към него се прикачва съответния член на групировката и го прехвърля към анонимизираща програма”, добави Апостолов.
nova.bg