/ БГНЕС
Клиентите на "ЧЕЗ Електро България" АД да продължават да следят и активно да контролират потреблението на електроенергия в домовете си и през периода на извънредната ситуация, препоръчват от дружеството.

Срокът за заплащане на сметките на ток на битовите клиенти на ЧЕЗ е 20 дни

Поради изпълнение на разпоредените мерки за ограничаване възможността от заразяване с коронавирус, в голяма част от домакинствата повече членове на семейството остават вкъщи и дистанционно изпълняват своите служебни или други ангажименти.

Използването на електрически уреди за по-дълго време - осветителни тела, електронна техника, по-честото приготвяне на храна, както и отоплението през дните с ниски температури, ще се отразят и върху размера на месечните фактури за електроенергия.

Тъй като консумацията е основен фактор при формиране на сметката за ток, от дружеството призовават към разумно потребление и прилагане на мерки за енергийна ефективност.

Някои от действията не изискват нито специални усилия, нито закупуването на нови уреди, но със сигурност водят до по-голям контрол на разходите за електроенергия в домакинствата, без да нарушават комфорта.

„ЧЕЗ България“ спира планираните дейности по електроразпределителната мрежа

Прилагането на мерки за енергийна ефективност би могло да спести до 20 процента от разхода за енергия без да наруши спокойствието и уюта на домакинството. Използването на енергийно ефективни лампи, прането на дрехи на 30 градуса, изключването на електроуреди от мрежата, когато не се използват, са част от мерките, изискващи малки или никакви инвестиции, които също водят до намаляване на месечните сметки за ток.

Икономии при отоплението с електроуреди могат да се постигнат с намаляване на температурата в помещенията с 1 градус. Това ще понижи потреблението на ток с до 10 процента. Разходите за подгряване на вода ще се намалят също с до 10 процента, ако температурата на нагревателя се понижи от 60 на 55 градуса.

Изключването на електрическите уреди от контакта, когато не се използват, може да намали сметката за електричество с до 5 процента, както и да предотврати евентуалните повреди по тях при по-дълго отсъствие от дома.

ЧЕЗ подари 30 безплатни сметки за ток на клиенти

Ако при готвене се използва остатъчната топлина на фурната и тя се изключва 10 минути преди края на времето за печене, може да се спести до 18 процента от сумата, която се заплаща за електроенергията за нейната работа.

Близо 20 процента икономия на електроенергия ще осигури готвенето с капак и използването на тенджера под налягане, както и намаляването на фурната, когато се приготвя ястие в керамични или стъклени съдове. Те задържат по-добре топлината, затова при готвенето с тях е нужна по-малко енергия.

Върху котлоните на готварската електрическа печка е препоръчително да се поставят съдове с размер, съответстващ на размера на котлона, с дебело и равно дъно - неравност от 1 мм на дъното води до преразход на 15% електроенергия.

Около 6-10 процента от всяка сметка за електроенергия на едно домакинство са за осветление. Модерните технологии позволяват да се пести енергия от осветлението в дома без да се нарушава необходимият комфорт за осветеност. Замяната на крушките с енергоспестяващи - например компактни луминисцентни или светодиодни (LED), може да осигури до 80% икономия на енергия от осветление.

Полезна информация и други практични съвети за пестене на енергия в дома са публикувани на корпоративния уебсайт www.cez.bg, в раздел "За клиента", секция "Енергийна ефективност" и във фейсбук-профила на "ЧЕЗ Електро България" АД на @cezelectrobg.