Пътищата с голям туристически поток ще бъдат приоритетни за летните ремонти, съобщи регионалният министър Росен Плевнелиев. След като се завърна от Брюксел, Плевнелиев постави и нови задачи пред Оперативна програма „Транспорт". До април следващата година ще бъдат обявени седем нови търга за пътни отсечки по програмата на обша стойност 500 милиона евро.
Автомагистрала „Тракия" е доказала пред Брюксел, че у нас могат да се провеждат честни търгове, заяви Плевнелиев: „Страхотно е, че тя се случва. Страхотно е, че тя ще тръгне. Трябва да се фокусираме, както се казва, да изядем с парцалите и да направим".
До края на април догодина ще бъдат обявени седем търга по оперативна програма „Транспорт". Няколко месеца по-рано ще бъде обявен и търгът за: „Софийски околовръстен път, в протежението на Симеоновско шосе до Младост 4, което е най-голямата тапа на България".
Проблемът с летните ремонти обаче остава. Приоритетни ще бъдат най-натоварените пътища през лятото. „Не можем, включително и с имитирания ресурс, просто само да даваме по 10 000 лева тук и по 20 000 лева там. Трябва приватизираме и трябва да се справим там, където е най-важно. А там, където нямаме възможност, ще бъдем честни и ще кажем просто „Нямаме възможност".
Според Плевнелиев е важно общините да пишат проекти: „Който и да дойде да ви обяснява, че ще ви уреди нещо, не му вярвайте. Това, което е най-важното, е да направите качествен проект".
Към момента по Оперативна програма „Регионално развитие" са договорени 45 % от средствата, а по „Транспорт" - едва 23 %.