Как се става легитимен ловец у нас спориха депутатите в продължение на час. Поводът бяха законови поправки, с които на ловците се дава възможност на доброволен принцип да учредяват регионални и национални сдружения. Премахването на монопола на досегашното национално сдружение на ловците, което парламентът одобри на първо четене, се предлага от трима избраници от ГЕРБ.
От РЗС изразиха съмнения за конфликт на интереси сред вносителите, които един от авторите на проекта Емил Димитров от управляващата партия отхвърли.
„То е кресчендо на конфликт на интереси и не може обществото да бъде заблуждавано и да се правят опити за това, че едва ли не вносителите изобщо нямат представа какво правят, искат ей-така заради добруването на ловците да направят тези промени", каза Яне Янев.
„Аз съм член на сдружение, което е член на същото това национално ловно сдружение. Къде е конфликтът? Ако конфликтът е там, аз трябва да кажа дайте да оставим монопола, защото съм член там. Не мога да разбера къде е конфликтът", каза от своя страна Димитров. Той допълни, че става въпрос за това всяка дружинка да си знае района, землището, в което ловува, да се сдружава със съседните на доброволен принцип и доброволно, ако иска, да участва в националното сдружение.
„Контролният орган е държавата. Договорите на всички тези сдружения имат договори с държавните лесничейства. Това, че държавата е допуснала да вмени свои функции на едно сдружение с нестопанска цел, за това питайте колегите от предишния парламент", допълни Емил Димитров.
Ремзи Осман от ДПС подкрепи управляващите. „От 150 000 ловци, половината не ловуват, защото днес, за да станеш ловец, трябва да имаш познат депутат, познат кмет, познат бизнесмен. Това е големият проблем на Националното сдружение на ловците", посочи той.