С два процента се е увеличил вътрешният туризъм в страната ни за последните две години, сочат изследвания от агенцията за пазарни проучвания TGI. По данни на Алфа Рисърч, 80 на сто от българите имат позитивна нагласа относно възможностите за туризъм, които страната ни предлага.
По данни на НСИ 2,689 млрд. лева са общите разходи на българите за туристически пътувания през 2010 г. 74 процента от разходите са осъществени в страната, а останалите 26 на сто са похарчени в чужбина.
Това стана ясно при отчета за изпълнението на проекта за комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм у нас.
Проектът ще приключи в края на май и началото на юни и тогава ще бъде дадена информация за оценката на ефективността от дейностите по изпълнението на този проект, обясни ръководителят му Ива Якимова. Тя допълни, че има данни за увеличение с 2 процента на българите, избрали да почиват в родината от пролетта на 2009 година досега. „Отчитайки съответно кризата, която започна през 2009-а, мисля, че това е добър резултат. Бих се обърнала към туроператорите и турагентите да създават повече пакети за българите”, каза още Якимова.
На 10 май официално ще бъде изнесена информация за 50-те нови и все още неизвестни обекти в страната ни, които българинът е желателно да посети.
Кампанията за насърчаване на вътрешния туризъм ще продължи. До момента са спестени около 3 милиона лева, които ще се вложат в рекламна кампания следващата година след одобрение от държавния орган.