На 51-во място сме в света по наеми на офис площи
На 51-во място сме в света по наеми на офис площи / снимка: Sofia Photo Agency

Наемните нива на офиси в България са стабилни. Това сочи годишният доклад на „Кушман енд Уейкфийлд” за офис площите в света през 2007-ма. София продължава да е най-предпочитано място за наемателите на офиси у нас. В същото време обаче нараства вниманието и към останалите големи градове на страната, където се реализират доста нови офис проекти, посочва се още в доклада.

България заема 51-во място в класацията на най-скъпите държави през 2007 година с нива за месечен наем в София от 19 евро на кв. м. В излседването на „Кушман енд Уейкфийлд” за България, Сърбия и Македония се отбелязва още, че през тази година на пазара няма да излязат достатъчно офис площи, които да задоволят настоящето търсене. Едва 55 000 кв.м. ще са новите големи офис проекти, където ще е възможно да се наемат офиси от порядъка на 1000-2000 кв. м. Краят на поскъпването в наемите за офисии вероятно ще настъпи след средата на 2009-та година, когато ще бъдат завършени редица мащабни проекти.

Според класацията на „Кушман енд Уейкфийлд” Турция отбелязва 80 процента ръст на наемните нива за цялата страна и 94 на сто - за Истанбул, където при огромно търсене на качествени офис площи се наблюдава почти нулево предлагане. Цялостната прогноза в световен мащаб е за сериозна динамика на пазара на офис площи поне до средата на годината.