Гърция и нейните кредитори останаха на различни мнения за това дали двете страни са близо до пробив в преговорите, като Международният валутен фонд (МВФ) потвърди вчера възможността Атина да обедини плащания към Фонда, дължими следващия месец, предаде Асошиейтед прес.
"Страните имат право на натрупване, когато имат серия от плащания през даден месец..., да направят едно единствено плащане в края на месеца", заяви във Вашингтон говорителят на МВФ Уилям Мъри. Той допълни, че Атина не е отправяла искане за комбиниране на плащанията и че последната държава, която е правила това, е била Замбия преди 30 години.
Лагард: Излизането на Гърция от еврозоната е възможно
Гърция предупреди, че може да не успее да направи плащането по дълга си към МВФ на 5 юни, ако не постигне споразумение с кредиторите за отблокиране на последния транш от спасителната финансова помощ. През юни Атина има четири вноски към МВФ на обща стойност 1,5 млрд. евро.
Премиерът Алексис Ципрас е провел едночасов телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел и с френския президент Франсоа Оланд, съобщиха източници от правителството. Правителственият говорител Гавриил Сакеларидис изрази оптимизъм за постигане на споразумение до неделя. Говорителят на МВФ Уилям Мъри отказа да коментира кога може да бъде постигнато такова, като настоя, че "има още работа за вършене".
Говорителката на Европейската комисия Аника Брайдхарт каза, че преговорите ще продължат през следващите дни и че е необходим още напредък. "Все още не сме там. Има отворени въпроси, които трябва да бъдат решени", посочи говорителката на ЕК.
Според говорителя на гръцкото правителство изявленията на другата страна, които хвърлят сянка върху гръцкия оптимизъм, имат за цел да упражнят натиск върху Гърция, допълва Ройтерс.
Преговорите между Гърция и кредиторите са белязани от противоречиви изявления за това какво е постигнато, посочва Ройтерс. Гръцкото правителство обяви в сряда, че започва да пише проектоспоразумение, докато европейските му партньори отрекоха. Консервативната опозиция в Гърция критикува правителството за начина на водене на преговорите, допълва Асошиейтед прес.
"Очевидно е, че правителството е в безизходица", заяви говорителят на партия Нова демокрация Костас Карагунис. "То обявява споразумения, които не съществуват, представя собствени позиции като споразумения, то е опровергавано от всички чуждестранни представители, а междувременно времето изтича и парите свършиха", каза Карагунис, цитиран от АП.
Ако Гърция не успее да постигне споразумение с кредиторите, е възможно страната да излезе от еврозоната, което би разклатило европейските и световните пазари, посочва АП.
Запитан за риска от заразяване в случай на излизане на Гърция от еврозоната ("Грексит"), правителственият говорител Гавриил Сакеларидис каза, че един "Грексит" няма да се ограничи само до икономиката, допълва Ройтерс.
"Ние всички разбираме, че подобно развитие би имало по-широки последствия, няма да се ограничи само до икономиката, а ще се отрази също на същината на самия Европейски съюз, с политически и геополитически последици", каза Сакеларидис.
Гърция няма да получи кредитния транш, предвиден в действащата програма за помощ, ако постигне споразумение с кредиторите си до края на идната седмица, съобщава агенция Блумбърг, цитирайки изявления на европейски служители.
Тази позиция на страните от еврозоната беше изложена пред представители на гръцкото правителство в телефонен разговор, уточнява Ройтерс.
Директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви в интервю за в. "Франкфуртер алгемайне цайтгунг", че не изключва вариант Гърция да излезе от еврозоната. Според нея е малка вероятността за постигане на споразумение с Гърция. В същото време обаче МВФ даде на Атина допълнителни три седмици за погасяване на юнските платежи.
По този начин опасността Гърция да се окаже в състояние на неплатежоспособност на 5 юни /до тогава тя трябва да изплати 300 милиона евро/ се отдалечава, съобщава в. "Файненшъл таймс". На 19 юни на Атина трябва да бъдат изплатени наведнъж всички пари за юни, които възлизат общо на 1,6 милиарда евро.
Източник: БТА