Обезщетения след бедствие да взимат хора, които нямат възможност да застраховат имота си. Това предвижда предложеният от Министерството на финансите законопроект на Закона за защита при бедствия. В мотивите към него се посочва, че Агенцията за социално подпомагане ще преценява кои хора трябва да бъдат подпомогнати чрез индивидуална преценка за това, доколко човекът не е могъл сам да застрахова имуществото си срещу съответния риск.
В мотивите на законопроекта е записано, че не се променя принципът застраховането на личното имущество да бъде доброволно, но положителен ефект от промените е да се стимулира сключването на застраховки и подобряването на застрахователната култура на гражданите. Така обезщетение ще получават тези, които не са могли да го направят със собствени средства.
А по въпроса как Агенцията за социално подпомагане ще преценява кои хора могат и кои-не да се застраховат, финансовият министър обясни на форум преди две седмици, че "има достатъчно надеждни механизми в социалното подпомагане разработени в годините".
Министърът допълнил и че трябва да има и "имуществен тест", а не всеки, който не се застраховал да бъде обезщетяван. Има и ограничения - за да се получи помощ, трябва да са спазени всички изисквания на Закона за устройство на територията по отношение на съответния имот. Конструктивните изменения в някои сгради биха могли да доведат до много по-голяма уязвимост при природни бедствия, ако тези имоти не отговорят на изискванията на закона и другите приложими към строителството на сгради норми.
Ако бъде приет, законопроектът се предвижда да влезе в сила от началото на следващата година.