Борисов иска да спрат временно преговорите по големи проекти
Борисов иска да спрат временно преговорите по големи проекти / снимка: Sofia Photo Agency

Бъдещият премиер Бойко Борисов поиска временно спиране на преговорите за нов договор за доставки на руски природен газ и за участие на България в големите международни проекти като АЕЦ "Белене", "Южен поток" и изграждане на ТЕЦ в Скопие, Македония. Това се казва в писмо, изпратено от Борисов до министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

Лидерът на ГЕРБ аргументира искането си с тревожни сигнали, получени в партията, за действия на държавните предприятия, които не отчитат финансово-икономическата криза, в която се намира националната икономика и интересите на държавата като цяло.

Борисов настоява още за спиране на процедурата по емитиране на облигационен заем за Българския енергиен холдинг в размер на 100 милиона евро, забрана за продажба и закупуване на дълготрайни материални активи и нови лизингови кредитни договори.

Според Борисов тези действия ще бъдат възобновени след задълбочено проучване и анализиране от страна на компетентните държавни органи, които ще поемат ръководството на националната икономика, в резултат на променената политическа обстановка в нашата страна след проведените парламентарни избори.