Албена и Максим отново на върха
Албена и Максим отново на върха / netinfo

Световните шампиони по фигурно пързаляне Aлбена Денкова и Максим Ставийски спечелиха финалния Гран при турнир в Санкт Петербург (Русия).

Въпреки че съдиите им отредиха второ място след изиграването на оригиналния танц Албена и Максим успяха да изпреварят световните вицешампиони от Канада Мари-Франс Дюброа и Патрис Лозон, които завършиха втори в крайното класиране. Със бронза се окичи танцовата двойка на домакините – Оксана Домнина и Максим Шабалин.

Албена и Максим са амбицирани за европейското злато във Варшава през януари и дубъл на световната титла през март. Дуетът безапелационно спечели финала на Гран при турнирите в Санкт Петербург с изпълнение, особено във волната програма, класи над това, което показаха основните им конкуренти. Албена и Максим и този сезон заложиха на драматична композиция, изигравайки „Седемте смъртни гряха”.

Компетентната публика в Санкт Петербург оцени по достойнство играта на българската двойка, аплодирайки ги най-силно. Нашите бяха предпочетени дори пред първата руска двойка Оксана Домнина и Максим Шабалин. Последният някога дори несполучливо се пробва в българското фигурно пързаляне.

Японска фенка, която не може да има деца, изпрати трогателно писмо на Албена и Максим за фрагмент от волната им програма, в който те влизат в ролята на родители на новородено. Изпълнението на дуета ни просълзило жената, която видяла на леда пресъздаването на личната й драма.

„Никога не играем за медали, а за публиката”, заяви специално за Спортно шоу Гонг Албена Денкова. ”Това че основните ни конкуренти са в слаба форма би могло само да ни амбицира за още по-големи успехи. В никакъв случай няма да се отпускаме”, добави още световната шампионка.

Крайно класиране при танцовите двойки:

1. Албена Денкова и Максим Ставийски (България) 

2. Мари-Франс Дюброа и Патрис Лозон (Канада)

3. Оксана Домнина и Максим Шабалин (Русия) 

4. Изабел Делобел и Оливер Шьонфелдер (Франция) 

5. Яна Хохлова и Сергей Новицки (Русия)    

6. Мелиса Грегори и Денис Петухов (САЩ)