Областния комитет на ВМРО приветства решението на синдикатите да защитават до край справедливите искания на българските учители и да не се поддават на шантажа и поредните лъжливи обещанията на МОН и правителството. От организацията припомнят, че още през месец юни са изпратили протестно писмо до министъра на образованието и науката, Даниел Велчев. в което са поставили исканията си за българското образование : да спре геноцида срещу българския учител; да се превърне учителя в добре осигурена личност, с високо самочувствие и пример за подражание на своите възпитаници; достойно заплащане на учителския труд, съизмеримо с европейските стандарти.
Писмото на ВМРО завършва с апел към всички преподаватели от Враца и региона да се включат в общонационалната стачка и да защитят достойнството на българския учител.