Според народните традиции преди изгрев слънце жените приготвят обредни хлябове с формата на конче или подкова и украсени с орехи, скилидки чеснов лук и сол. Всяка домакиня раздава тези хлябове, като стремежа на всяка жена е да не остане последна. За здравето на конете се раздава и варна царевица. Рано на Тодоровден майките изкъпват децата си, за да не ги боли глава, да не се разболяват.
Преди кушиите жените мият и косите си с вода, в която поставят слама от яслите на конете. Водата от миенето се хвърля на улицата след конете, за да са дълги и здрави косите им като конска грива. В Родопската област е известен и обичаят "бекане". След църковната служба домакинята дава на всеки от семейството да хапне няколко зърна от натопен в топла вода предишния ден грах. От него хвърля към тавана по една шепа за всички и за добитъка. Момите нижат броеници от накиснат във вода грах или нахут, украсяват ги с копринени конци и ги дават на избраниците си, а те им връщат подаръци.
В надбягването с коне участва цялото село. Мъжете почистват конете, накичват ги, обличат се с нови ризи и ги извеждат за надбягването. Победителят се награждава, конят получава най-често юзда, а неговият стопанин риза или пешкир. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде посрещат радушно, а конят напояват с вода.
Днес обичаят с кушията ще се спази във врачанският квартал "Кулата" и на пистата по рали и автокрос в Криводол. Началото е 10 ч.