Мездренинът Митко Ценов - европейски вицешампион по крос
Мездренинът Митко Ценов - европейски вицешампион по крос / Дарик Враца - архив

Състезателят на СК Атлет (Мездра) Митко Ценов донесе първия медал за България от европейско първенство по крос кънтри. Той спечели сребърно отличие при юношите ст. възраст на 19th SPAR European Cross Country Championships, който се проведе в унгарската столица Будапеща. Това е най-големият успех за българската лека атлетика през тази година след златото на Ивет Лалова в спринта на 100 м при жените от шампионата на „стария континент" в Хелзинки (Финландия).

19-годишният възпитаник на треньора Йоло Николов финишира втори при Junior Men от 118 стартирали, пробягвайки дистанцията от 6025 м за 18:47 мин. Преди него завърши Жимон Кулка (Полша), който се оказа по-бърз само с 4 сек. Бронзът остана за Киерън Клементс (Великобритания) с 18:57 мин.

Наставникът на Митко - Йоло Николов, се нареди 42-и при мъжете в конкуренцията на 92-ма участници. 28-годишният състезаващ се треньор преодоля трасето от 9880 м за 31:25 мин. Призовата тройка оформиха Андреа Лали (Италия) с 30:01 мин., Хасан Чанди (Франция) с 30:11 мин. и Даниеле Меучи (Италия) с 30:13 мин. Деветкратният шампион на Европа в кроса Сергей Лебед (Украйна) е 15-и с 30:36 мин., а миналогодишният първенец Ателав Бекеле (Белгия) остана едва 58-и с постижение 31:41 мин. През 2011 г. Николов зае 60-о място.

Третият представител на мездренския клуб - Иван Попов, се класира на 61-а позиция при младежите до 23 г. от 99 стартирали. При дебюта си на голям шампионат той измина разстоянието от 8050 м за 26:22 мин. Титлата заслужи Хенрик Ингебригтсен (Норвегия) с 24:30 мин. Негови подгласници станаха Суфиан Бучикхи (Белгия) с 24:40 мин. и Джеймс Уилкинсън (Великобритания) с 24:43 мин.