Строги икономии на публичен финансов ресурс е в основата проектобюджета на община Враца за 2012 г. Това заяви кметът Николай Иванов на публичното обсъждане на Бюджет 2012. Според него бюджетът трябва да се разходва законосъобразно, целесъобразно, ефективно и ефикасно, за да не се допусне понататъшно влошаване на финансовото състояние на общината.
Критично е състоянието на специалната сметка към Общинските съвети за приходите на общината от общински предприятия, заяви Иванов. „През цялата 2011г. не извършена разпоредителна сделка по смисъла на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, което е довело до изчерпване на наличностите на общинския фонд за покриване на разходите".
От присъстващите въпроси достатъчни ли са парите за здравеопазване, култура и образование зададоха магистър фармацевт Иван Узунов и общественика Кирил Андровски.
Отговори финансистът на общината Лев Митков, който заяви, че се връща една „стара практика, която показа своята жизненост", а именно - възстановява се профилактичната програма. Така ще се даде възможност на онези врачани, които не са осигурени, да имат достъп до медицинските грижи, поне като профилактика. За целта са осигурени 62 хил. лв, което според Митков е символична сума.
Приоритет на този бюджет е да се запази нивото, като не се допусне преразход.
„Няма да отстъпим от това, което врачани са постигнали в областта на културата", заяви Митков и допълни, че дори разходите на културните институции са завишени с по 10 хил. лв.