602 оперативни проверки извършиха инспекторите от офис на НАП Враца през полугодието, съобщиха от офиса на агенцията. Сред проверените обекти са бензиностанции, хранителни и питейни заведения, хотели, къщи за гости.
Целта е била да се установи отчитат ли се реалните обороти в търговските обекти и заведения, плащат ли се дължимите данъци върху тези обороти и дали се спазва осигурителното законодателство.
В резултат са съставени 141 акта за нарушение, в т.ч. 93 - по Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти и 48 - по осигурителното законодателство. Запечатани са и 25 търговски обекти.
Сред най-честите нарушения е неиздаването на касова бележка, в офис Враца съставените актовете са 47.
Голяма част от проверките се извършват на ротационен принцип, инспектори по приходите от други офиси в ТД Велико Търново проверяват във Враца, а нашите служители в други градове. Броят на връчените актове издадени от служители на други офиси е 100. Практиката показва, че тези проверки имат дисциплиниращ ефект и констатираните нарушения по данъчното и осигурително законодателство намаляват.