Заради неоснователно обвинение мъж осъди МВР и прокуратурата за 7000 лв.
Заради неоснователно обвинение мъж осъди МВР и прокуратурата за 7000 лв. / DarikNews.bg, архив

Прокуратурата и МВР трябва да изплатят солидарно 7000 лв. обезщетение на търновски охранител заради неоснователно повдигнато обвинение, реши Районният съд в старата столица. Д.К. предявил претенции към двете институции, след като на 26 ноември 2007 г. му било повдигнато обвинение от Районната прокуратура във Велико Търново. През 2010 г  той бил оправдан напълно от две съдебни инстанции.

Заради това Д.К. депозирал жалба в съда, в която заявил, че три години живял под тежестта на неоснователното обвинение, с което му били нанесени неимуществени вреди. „Публичността на съдебното следствие го злепоставила пред  обществото, без  да е бил осъждан преди това. Повдигнатите обвинения накърнили и професионалната му репутация като охранител”, се посочва в решението на магистратите.

В следствие на обвинението Д.К. загубил работата си и се наложило да се препитава от друга по-ниско платена дейност, което се отразило на самочувтвието му и на материалното му състояние. Потърпевшият твърди, че имал и здравословни проблеми. Докато не били снети обвиненията към него трябвало да върне оръжието си, не можел да кандидатства за обявени свободни места в съдебната полиция, нямал право да работи  като охранител.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок пред Окръжния съд във Велико Търново.