Четири комисии описват щетите от наводненията на място, целта е да се пести време на засегнатите
Четири комисии описват щетите от наводненията на място, целта е да се пести време на засегнатите / Дарик нюз

Четири работни групи описват от днес щетите и разрушенията в засегнатите частни имоти и инфраструктура в квартал „Асенов” и ул. „Крайбрежна” във В. Търново, както и в градовете Килиферево и Дебелец, съобщи кметът на Общината инж. Даниел Панов. Целта е да не се налага на хората да идват в обособен център в града, както е по други места, за да попълват документи, а да имат възможност да разчистват домовете и дворовете си. В комисиите са включени специалисти от Гражданска защита, общински служители, оценители и социални работници, които ще помогнат на засегнатите в описа на щетите. В двуседмичен срок лицензираната оценка на последиците от бедствието ще бъде предоствена за държавна помощ на Междуведомствената комисия по подпомагане и възстановяване към Министерски съвет.

Междувременно председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Стефан Чайков посети Прохода на Републиката, за да провери как се изпълняват разпоредените мерки за по-бързото му разчистване. От четвъртък вечерта, заради проливните дъждове и наводнението на пътя, Проходът е затворен за движение за всички видове превозни средства.

Експерти правят оглед на пътя, нанесените щети и действията, които в максимално кратки срокове ще се предприемат за възстановяване на движението през старопланинския проход. За преодоляване на щетите от наводненията АПИ ще кандидатства за осигуряване на финансиране от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.

До възстановяване на движението през Прохода на Републиката шофьорите на тежкотоварни автомобили, пътуващи от Северна към Южна България, трябва да преминават през прохода Шипка. Тежкият трафик от Южна към Северна България е насочен през Ришкия и Котленския проход.