Близо три милиона лева трябват за ремонт на стадиона по разчети на община В. Търново
Близо три милиона лева трябват за ремонт на стадиона по разчети на община В. Търново / Дарик нюз, архив

Управляващите се заинтересуваха за състоянието на стадион „Ивайло" и останалите спортни съоръжения във В. Търново, съобщи общинският съветник Румен Димитров. Преди месец и половина той изпрати писма до премиера Бойко Борисов и областния управител, като представител на държавната власт, в които поиска Министерски съвет да помогне за ремонта на стадиона и да построи нова мултифункционална спортна зала в центъра на старата столица.

„За съжаление през последните 20 години Държавата и Общината не са инвестирали никакви средства в съоръжението, което е занемарено и вече в някои отношения опасно. В отчайващо състояние са осветлението на стадиона и лекоатлетическата писта, които са унищожени. От осветлението са останили само голи пилони, при това корозирали, а рефлекторите бяха свалени, тъй като започнаха да падат и застрашиха живота на минувачите. В лошо състояние са и по- голямата част от трибуните. Козирката се е разцепила и отделните и части се разминават, което е изключително опасно за зрителите на трибуната под нея", пише Румен Димитров на премиера. В писмото си той дори го кани да дойде и да види как хиляди млади хора спортуват във В. Търново, въпреки че нямат елементарни условия.

Преди броени дни общинският съветник е получил отговори от Министерски съвет и от областния управител доц. Пенчо Пенчев. В официално писмо, изпратено и до кмета д- р Румен Рашев, управляващите питат за наличието на предстоящи или в процес на изпълнение дейности по реконструкцията или модернизацията на стадион „Ивайло", както и за разработени проекти за спортната база и предвидените за изпълнението им средства. За „Дарик" Румен Димитров каза, че веднага се е заел да събере необходимата информация. Общинският съветник е обнадежден от факта, че най- после необходимостта от развитие на спорта под Царевец е забелязана от управляващите и вярва че, премиерът Бойко Борисов ще направи необходимото за осигуряване на средства за възстановявяне на базата и изправяне на крака на великотърновския спорт. На този етап от община В. Търново- Румен Димитров е получил само няколко количествено- стойностни сметки, разработени от „Инвестрой" ЕООД и нито един проект за кандидатстване по програми.

Според план- сметките общата сума е 2 782 705 лева, като само за реконструкция на терена на стадион „Ивайло", с монтиране на поливна система, са необходими 973 543 лева. Ремонтът на бетонната козирка излиза 300 151 лв., а този на двете съблекални, ползвани от футболния отбор на още 125 289 лв. От „Инвестрой" са изчислили, че обновяването на осветлението ще излезе 174 028 лева, а нова автоматизирана поливна система за терена 32 026 лв. Най- мащабната инвестиция е нов изкуствен терен с размери 105 на 68 метра, който заедно с оградата, но без осветление, е калкулиран на 1 177 632 лева.