Актрисата Анджелина Джоли е постъпила съвсем правилно, като е пристъпила към оперативна намеса, премахвайки и двете си гърди, категоричен е проф. д-р Радослав Радев - началник на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ „Св. Марина” и декан на медицинския факултет в МУ Варна.. В интервю за Дарик изтъкнатият варненски специалист изрази мнение, че това е съвременен и цивилизован подход към собственото здраве. Заради наследствена обремененост холивудската актриса си е направила предварително генетичен анализ и след като изследването е показало наличие на 80 процента риск да заболее от рак на гърдата, решението й да направи пълна деконструкция на гърдите си е напълно оправдано.
За съжаление, „анджелините” в България са малко, коментира проф. Радев. У нас възможностите на жените не са големи, но въпреки това има лаборатории, включително и във Варна, в които те биха могли да си направят генетични изследвания за риск от рак на млечната жлеза, разкри специалистът.
Тревожната тендинция обаче е, че в България все повече млади жени страдат от това заболяване, макар че то се среща най-вече във вързастта между 45 и 70 години.
„През последните години има 20 – 25-годишни момичета, които заболяват от рак на млечната жлеза, а болестта се развива по-бързо в млада възраст. В младия организъм процесите вървят с по-голяма скорост и това се отнася и за раковите клетки. Те метастазират по-бързо, което води до неблагоприятни резултати”, обясни д-р Радев, който е категоричен, че профилактиката трябва да се започне много по-рано, отколкото се смяташе до скоро.
Карциномът на млечната жлеза засяга предимно жените, но не е изключено да се разболеят и мъже. По данни на проф. Радев, те са средно 1,5 – 1,7 процента от всички пациенти и при тях болестта протича по-тежко. Рисковите фактори при карцинома на млечната жлеза са възрастта, полът, дали жените са раждали и кърмили, дали са приемали хормонални медикаменти. Роля имат стресът и наследствената предразположеност. При наличие на болен в рода, вероятността от заболяване по женска линия е между 1,5 и 3 пъти по-голяма.
От особено значение при рака на гърдата е превенцията, към която обаче Здравната каса няма отношение. Тя плаща само интервенцията. Профилактичните изследвания се поемат от пациентите. Пластичната част след оперативната намеса също се плаща от заболелия.
Проф. Радев призова жените, особено след 40 години, да ходят на профилактичен преглед два пъти годишно и да се самоизследват вкъщи. Той припомни, че в първите стадии заболяването е 100 процента лечимо.
„Профилактиката у нас не е на необходимото ниво, тя не се поема от касата, да не кажа, че профилактика въобще няма. Тя е оставена единствено на пациентите, а проблемът е сериозен. Хората трябва да знаят, че имат право на мамографско изследване с направление от личния лекар”, каза още професорът.