От началото на годината в морската столица регистрираните случаи на ухапани от кърлежи варненци са 442, а за същият период на предходната година случаите са 451, уточнява д-р Станева . Според нея голяма част от варненци не посещават лекар, а сами си вадят кърлежите. Това крие големи рискове, защото ухапаните места не се дезинфекцират и водят до заболявания от лаймска и марсилска болест.
Само за последните десет години в България има регистрирани 162 болни от малария. От тях 9 са варненци. Българите най-често се разболяват при пътуване или работа в чужбина.
За същият период от време има и четирима чужденци, които са посетили страната и също са били носител на болестта. Те са летували по Черноморието и в последствие са потърсили медицинска помощ, обяви началникът на отдел “ Паразитология” към РИОКОЗ, д-р Мая Томова. Според нея Варна и областта не са благодатни зони за този вид заболяване и няма опасност за гражданите.
Основните симптоми при маларията са втрисане, високата температура и изпотяване. Последователността на тези фактури се нарича малариен пристъп и се повтаря на определен период от време в зависимост от вида малария. Особено при деца заболяването може да доведе до кома и смърт.