Стара Загора ще почете 96 години от геноцида над арменския народ. Ще бъде почетен и големия християнски празник Великден.
На 24 април от 14 часа ще бъдат положени цветя пред барелефа на Яворов на стената на Радио Стара Загора. Барелефът е изработен и поставен със средства на арменското дружество през 1995 година. През лятото на 2008 година Общински съвет - Стара Загора прие Декларация за признаването на арменския геноцид.
На 24 април арменците по цял свят отдават почит на избитите си сънародници, станали жертва на първия за 20-и век геноцид. За периода 1915-1923 година Младотурското правителство избива без съд и присъда милион и половина арменци. В следствие на изтреблението и гоненията голяма част оттях намират в България своя втори дом.
В периода 1915-1923 година в Османската империя са избити над милион и половина арменци- жени, деца, мъже и старци. Унищожена е арменската интелигенция. В Пловдив живее най-голямата арменска общност в България. Голяма част от тях са пристигнали тук именно в бягство от кланетата, в търсене на нов живот. В Стара Загора арменската общност наброява около 120 човека.
Организатори на проявата в Стара Загора са Културно просветна организация „Ереван"-Стара Загора и Арменско църковно настоятелство към Арменски молитвен дом „Свети Кръст".