Петък 13-и е!
Петък 13-и е! / sxc.hu

13 декември е последният ден от тази година, в който денят петък съвпада със соченото за фатално число 13. Тази година имахме само два петъка на 13-то число, като първият беше през септември. Конфигурацията се среща най-малко веднъж годишно и най-много - три пъти. Догодина ще има само един петък 13-ти - през юни.

За суеверните този петък ще бъде ден, изпълнен с ужаси и тревоги, който ще носи единствено беди и нещастия. Петък 13-и, наричан още „черен петък", предизвиква у много хора неясното усещане на първобитен страх. Психолози обаче са установили, че хората, които се считат за нещастни, е по-вероятно да вярват в суеверия, свързани с лошия късмет. Една четвърт от анкетирани свързват числото 13 с лошия късмет. Именно тази група хора е и най-вероятно да бъдат разтревожени в дни като петък, 13-и.

Симптомите варират от умерена тревога до тотална паника. На тази дата мнозина са така парализирани от страх, че дори не стават от леглото. Други отказват да летят със самолет, да пътуват въобще, трети отлагат покупката на жилище. Ресторанти и увеселителни заведения остават полупразни.

Изследователи все още търсят корените на суеверията за „черния петък". Съществуват няколко хипотези: На Тайната вечеря присъстват общо 13 души - Исус и 12-те апостоли. И до днес у много народи съществува поверието 13 души да не сядат заедно на маса. Предателят Юда идва последен, 13-ти. Други припомнят, че Спасителят е разпънат именно в петък. За уточнение - през настоящата 2013 г. Разпети петък отново е 13-ти /13 април/.

Според други лошата си слава числото 13 дължи на древен скандинавски мит. 12 богове празнували във Валхала, домът на бог Один. Пакостливият бог на злото и огъня Локи нахълтал неканен на празненството като 13-и гост и коварно убил със стрела от имел бога на радостта Балдер. Земята потънала в мрак и траур.

В Древен Рим магьосниците се събирали на групи от 12. Вярвали, че 13-ят в групата е самият дявол. Суеверието вероятно има връзка и с лунно-слънчевия календар, който трябва да има по 13 месеца в някои години, докато Григорианският и лунният ислямски календар винаги имат по 12 месеца в годината.

В по-ново време ясно се откроява датата 13 октомври 1307 г., когато по нареждане на френския крал Филип IV и папа Климент V биват арестувани Жак дьо Моле, Великият Магистър на Ордена на тамплиерите, и хиляди рицари от ордена. Подложени на ужасни изтезания, те направили самопризнания по обвиненията в ерес, содомия и всякакви други престъпления. Стотици били изгорени на клада, други били екзекутирани по-късно. От този ден нататък петък 13-и е смятан за лош и нещастен ден от последователите на тамплиерите.

Според нумеролозите числото 13 „страда" заради неговата позиция след 12. Има 12 месеца в година, 12 зодиакални знаци, 12 богове на Олимп, 12 племена на Израел, 12 апостоли на Исус. В картите Таро 13-ата е картата на смъртта.

Страхът от числото 13 е силен и днес. Повече от 80% от небостъргачите нямат 13-и етаж. Много летища пропускат 13-ата писта; немалко хотели са без 13-и етаж или 13-а стая. Във Формула 1 няма болид с номер 13. Според друга теория се счита, че 13 е щастливото число за всички, които не се страхуват от новото и предизвикателствата. Маите и ацтеките са вярвали, че числото 13 е свято. В тяхната митология небето се състояло от 13 сфери, в календара им в седмицата имало 13 дни. В Древен Египет числото 13 символизирало благосклонността на боговете.

Страхът от петък 13 дори си има име и собствено научно название - трискаидекафобия. Последните проучвания обаче показват, че хората стават все по-малко суеверни по отношение на „нещастния" петък 13-ти.

Интересно, но факт: първият пилот пресякъл Атлантаческия океан Чарлз Линберг е всъщност 13-ят пилот, който успява да се справи с това предизвикателство. 12 опити преди него завършвали с неуспех.