/ Държавна опера-Стара Загора
Световният баритон Желко Лучич закрива ФОБИ
Фестивал на надеждата - така организаторите Държавна опера и Община Стара Загора определят тазгодишното 51-во издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство, коeто ще се проведе от 28 ноември до 18 декември.

Гласувайте за „Африканката“ на Операта в Стара Загора - Културно събитие за 2020 г.

Сложната епидемична обстановка наложи промяна в предварително обявеното откриване на фестивала на 27 ноември с премиерата на спектакъла на операта „Бал с маски” от Джузепе Верди, съобщиха от Операта.

За втори път се отлага премиерата на дългоочаквания спектакъл и вместо да открие, ще закрие фестивалните дни и вечери. Засега всички останали планирани събития ще се състоят без промяна.

Двете премиери - на балета „Спящата красавица” /10 декември/ и на операта „Бал с маски” - 18 декември ще бъдат излъчвани директно и могат да се гледат онлайн на страницата на културната платформа 7 Arts.bg.

Желко Лучич, един от най-търсените баритони на световната оперна сцена е сред специалните и очаквани участници във фестивала и на 18 декември зрителите ще могат да го видят в ролята на Ренато в премиерния спектакъл на операта „Бал с маски” от Верди.

Държавна опера-Стара Загора

Очаквайте ексклузивното интервю с именития певец веднага след неговото пристигане в България - датата ще бъде допълнително уточнена. Първият специализиран форум за опера и балет в България е създаден през 1967 година като Декемврийски музикални вечери, а от 1973 година е преименуван като Фестивал на оперното и балетното изкуство.

Какво, къде, кога в Стара Загора

От 1974 до 1989 година в неговите рамки се провежда Националния преглед на оперното и балетното изкуство. Обществените промени след 1989 г. и пожарът през 1991 г. Довеждат до три прекъсвания на фестивала през 1990, 2010 и 2013 година. Фестивалът се организира от Държавна опера-Стара Загора и Община Стара Загора.

Фестивалната програма тази година

Първото събитие от програмата на 51-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство е на 28 ноември и предвижда среща с оперната прима Евдокия Здравкова-Хорозова.


В утвърдения фестивален формат „Среща с автограф” Светлана Димитрова ще представи богатата творческа биография на именитото българско сопрано, илюстрирана с многобройни отзиви на уважавани музикални критици и видеофрагменти с участието на Евдокия Здравкова-Хорозова.

На 29 ноември, в неделния следобед, гостите на фестивала ще проследят две събития под знака на българското нематериално наследство, творчество и изпълнителско изкуство.

Изложбата „Българката и магията на традиционните занаяти и обреди“ с куратор Ирина Дилкова представя уникални изображения, съхранени върху стъклени фотоплаки. Специално ще бъде прожектиран и 40 минутния авторски филм „Съкровища в сърцето“.

А танцовият спектакъл с обобщаващото заглавие „Класика и съвременност”, е плод от съвместните усилия на най-младата генерация на балетната педагогика и балетната режисура - студенти и дипломанти на НМА “Проф. Панчо Владигеров”. 

В първата част ще бъдат представени фрагменти от класическия репертоар, а във втората част „Песента на планетите“ по музика на Емелина Горчева, режисурата на Калина Богоева и със специалното участие на Валя Балканска и гайдарят Петър Янев ще допълни внушенията със съвременни артистични проекции.

Старозагорската опера на финал в конкурса за балетно изкуство FEDORA

Да напишеш писмо до Бетовен


В годината, когато се отбелязва 250 годишнината на Бетовен Вера Немирова и Соня Немирова ще споделят на 30 ноември в залата на Регионалната библиотека „Захарий Княжески” своите срещи с творчеството на големия немски композитор. Соня Немирова преди години дебютира в Германия с изпълнението на Леонора от операта на Бетовен „Фиделио“.

Тя също така многократно е изпълнявала по цял свят сопрановата партия в Девета симфония. Вера Немирова, като режисьор е реализирала две постановки на „Фиделио“ - в Грац и Прага. В началото на годината Вера Немирова печели награда на Общественото радио на Германия в конкурса „Писмо до Бетовен”.

Спомен за Александър Йосифов

След ретроспекциите миналата година към началото на фестивала, свързани с неговия основател - маестро Димитър Димитров и историята на балета в Стара Загора, през 2020 г. във фокуса на вниманието е Александър Йосифов, който тази година щеше да навърши 80 години. Независимо, че ни напусна преди четири години, неговото творчество продължава да живее във всички български оперни театри.

На 3 декември в изложба съвместно с Музея за история на радиото към Софийския университет ще бъде представена многостранната му дейност като творец-автор на много музикално-сценични произведения, като дългогодишен председател на Фестивала на оперното и балетното изкуство и като директор на „Балкантон”.

Мартина Префетто с дебют в „Лебедово езеро“

За първи път ще бъдат изложени кадри с Борис Христов по време на записите в храма „Св. Александър Невски”. Споменът за Александър Йосифов ще бъде допълнен и с представянето на авторски филм на Магдалена Манолова.

За първи път в Стара Загора

На 4 декември за първи път в Стара Загора басът Ивайло Джуров и пианистката Деница Петрова ще представят един от върховете във вокалната художествена музика - „Winterreise/Зимен път“ по музика на Франц Шуберт и стихове на Вилхелм Мюлер.

Това е последният голям вокален опус на Шуберт. Сюжетът тук е условно понятие: няма интрига, кулминация, финал в общоприетия смисъл; по-скоро това е едно постепенно развитие на първоначалната душевна болка, драматичен монолог на поета, чиято любов е разбита, чувствата му са погълнати от грубия практицизъм на действителността.
Изкуството е феникс


Освен неочакваните тревожни последици от епидемията, през 2020 г. Държавна опера-Русе беше сполетяна от тежък инцидент. Пожарът създаде допълнителни грижи на уважаваната оперна трупа.

Независимо от препятствията русенци намериха възможност да реализират една нова премиера на интригуващо заглавие с международен постановъчен екип. „Джани Скики“ е последна част от оперния триптих на Пучини „Мантията“ и „Сестра Анджелика“.

Сюжетът е изграден на основата на 30-та песен от поемата „Божествена комедия“ (1320) на средновековния италиански поет и философ Данте Алигиери (1265-1321). Автор на либретото, създадено със завидна ловкост и завладяващо с изящното си чувство за хумор е Джовакино Форцано (1883-1970).

Доброто побеждава

Едно от големите събития в програмата на фестивала е премиерата на Старозагорската опера на балетния шедьовър на П. И. Чайковски „Спящата красавица“. Постановката и режисурата са дело на Андрей Босов - изпълнител и хореограф с впечатляваща кариера в Русия, САЩ и много други страни.„Спящата красавица“ е най-хубавият класически балет като музика и хореография. „Мариус Петипа успява да събере в едно цяло лиричното изящество с напрежението на драматичните действия“, споделя Андрей Босов.

Световната оперна звезда Желко Лучич в „Бал с маски” на Старозагорската опера

Звездата на Метрополитън опера световно признатият баритон Желко Лучич идва за първи път в България по покана на директора на Старозагорската опера Огнян Драганов.

Именитият певец ще гостува в ролята на Ренато в премиерния спектакъл на операта „Бал с маски” от Джузепе Верди, с който ще се закрие официално на 18 декември, от 19.00 часа на сцената на Старозагорската опера 51-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство под мотото „Фестивал на надеждата”.

Фестивалът на оперното и балетно изкуство за 51-ви път в Стара Загора

Желко Лучич продължава да печели признание за своите изпълнения в драматичния баритонов репертоар във водещите световни оперни театри . В продължение на над 15 години името му се чете постоянно в афишите на Метрополитън опера, Кралската опера в Лондон, Миланската скала, Виенската Щатсопер, операта в Сан Франциско, Френската национална опера „Бастилията”. Авторитетната световна музикална критика го определя като един от най-прочутите вердиеви баритони днес.

Така с надеждата за по-добри години, организаторите на първия оперен фестивал в България очакват да заразят верните почитатели на музиката и танца с вяра и оптимизъм.

При провеждането на фестивала ще бъдат спазени необходимите противоепидемични мерки.

Всичко за събитията от програмата на фестивала можете да следите на уебсайта на Държавна опера-Стара Загора https://operasz.bg/
Фейсбук страниците https://www.facebook.com/StateOperaStaraZagora
https://www.facebook.com/szoperaballet
https://www.facebook.com/FestivalOperaBalletArts


Цени на билетите от 15 до 40 лева.