Зъболекари изготвиха предложения за промяна в лечението на някои групи пациенти. Това стана по време на Втората национална среща на денталните специалисти, която се проведе в Сливен. Предложенията ще бъдат изпратени до Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса, Български зъболекарски съюз и вероятно ще бъдат внесени за разглеждане и в Парламентарната комисия по здравеопазване.
Специалистите искат да отпадне обема от дейности при лечение на деца и лекарите със специалност по детска дентална медицина да могат да работят без ограничения в обема. Другото предложение касае здравноосигурените лица над 63 години. „Искаме при тях да се замени основния пакет с пакет за подвижно протезиране. В България има около 2 милиона пенсионери.
Голяма част от тях са обеззъбени и при липса на зъби не могат да ползват нищо от основния пакет - един преглед и две манипулации", каза д-р Живка Георгиева, управител на Дентален център-Сливен, който е организатор на срещата.
Във връзка с алармирането от страна на здравната каса за свръх хоспитализациите в болниците, зъболекарите предлагат една част от клиничните пътеки по лицево-челюстна хирургия да бъдат изведени в извънболничната помощ - например като „еднодневна хирургия".
В структурата на МБАЛ „Д-р Иван Селимински"-Сливен има отделение по лицево-челюстна хирургия, единствено в цялата страна, което е в структура на многопрофилна болница и там може да се приложи конкретно. Друг проблем, който денталните специалисти искат да бъде обсъден, е възможност за лечение под анестезия без увеличение на обема на лицата с психични заболявания над 18 години.
В настоящия рамков договор е предвидено лечение само за децата до 18 години. Специалистите нямат претенции по отношение пакета на лицата над 18 години за всички останали граждани, който включва един преглед и две дейности, но се надяват, че той няма да бъде намален.