В Омуртаг 30 души ще получават топла храна в обществена трапезария
В Омуртаг 30 души ще получават топла храна в обществена трапезария / DarikNews.bg

От началото на следващия месец в Омуртаг ще отвори врати обществена трапезария. До разкриването й се стигна след подписан договор между общината и фонд „Социална закрила".

Обществената трапезария ще осигурява топъл обяд на 30 граждани на общината. Храната ще се приготвя в кухнята на Домашен социален патронаж. От придобивката гражданите ще се ползват до края на годината.

Целта е да бъдат подпомогнати лица в нужда, такива с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях. Топла храна ще получават и самотно живеещи, получаващи минимални пенсии за осигурителен стаж и възраст, инвалидни, наследствени пенсии и пенсии, несвързани с трудова дейност, уточниха от общинската администрация.

Подборът на  потребителите е извършен съвместно с дирекция „Социално подпомагане" и представител на партньора по Проекта - Сдружение на инвалидите „Надежда за спасение".

Комисията е одобрила 30 души, които са подали заявления и от 01 май тази година ще получават безплатна храна по социалната услуга.

Услугата „Обществена трапезария" се предлага от 2009 г. в община Омуртаг, като в зимните месеци от октомври до април 30 потребители получават топъл обяд. Програмата обхваща само град Омуртаг. За първа година услугата е продължена и обхваща цялата 2013 г.