/ БГНЕС, архив
В Шумен са извършени 128 проверки
Затворена група във “Фейсбук“, създадена от търговци по Черноморието предупреждава участниците си за данъчни проверки, съобщават от НАП.

В социалната мрежа са публикувани и снимки на инспектори на НАП, направени по време на проверки, за да могат собствениците да се ориентират кои са служителите на приходната агенция. Групата е създадена от глобени от НАП, чиито магазини и ресторанти са били запечатани за данъчни нарушения.

До момента инспектори на НАП са извършили над 2 500 проверки в заведения и търговски обекти по Черноморието, при които са констатирани близо 170 нарушения, свързани с неиздаване на касов бон, установена разлика в касовата наличност и др. Приходната агенция извършва и съвместни проверки с МВР, като при контролните действия на обходните патрули са посетени над 740 обекта.

Проверките ще продължат до края на туристическия сезон, като основен акцент е отчитането на оборотите и издаване на касови бележки. Данъчни инспектори следят и за движението на рискови стоки, включително алкохол и тютюневи изделия. Контролът  се осъществява от органите по приходите чрез извършване на контролни покупки, съпоставка на касовата наличност с отчетените обороти, проследяване на  плащанията и отразяването им в касовата книга на обектите. Установените при проверките обороти от продажби се съпоставят с данните получени в НАП чрез дистанционната връзка на фискалните устройства. За пръв път през тази година неиздаването на касови бележки се санкционира освен с глоба, но и със запечатване на обекта, като до момента мярката е приложена спрямо 1200 търговци, допълват от НАП.

Служителите от офиса на НАП в Шумен от началото на месеца са извършили 128 броя проверки в търговските обекти на територията на града. За проверяващите, които ще извършват проверките на територията на областта няма да има почивни дни, както и ограничаване на времето в което ще бъдат провеждани проверките. Кампанията зa издaвaнe нa кacoви бeлeжки в търговските обекти ще се извършва  както в работно време, така и в извънpaбoтнo вpeмe в дeлничнитe и пpeз пoчивнитe дни на летните месеци. Глобата за неиздаване на касова бележка (фискален бон) за физическите лица, които не са търговци е в размер от 100 до 500 лв., или имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 2000 лв. Неизпълнението на  задължението за съхранение на касова бележка до напускане на обекта от клиент се наказва с глоба в размер 5 лв. Зa юpидичecки лицa, yкpивaщи oбopoти, мoжe дa ce cтигнe и дo зaпeчaтвaнe нa тъpгoвcкия oбeкт.
 
„Информацията в групата във „Фейсбук“ няма да помогне на търговците при съпоставката на наличните пари в касата с отчетените на касовия апарат. Най-сигурният начин за предпазване от санкция е отчитането
на оборота при всяка продажба“, коментира Васил Панов, директор на дирекция „Контрол“ в НАП

Сигнали за неиздаване на касови бележки и данъчни нарушения могат да се подават на телефона на НАП 0700 18 700 или по електронна поща на infocenter@nra.bg.