Нов проект на стойност 499 890 лв. стартира община Разград. Той е свързан с изготвяне на интегриран план за развитие на града. Първото му представяне бе пред архитекти и бизнесмени. Предстоят още обсъждания с обществеността на конкретните дейности по проекта – обясни неговият ръководител архитект Петър Сергев.
«Изготвяне на интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Разград за осигуряване на устойчива, обновена и качествена градска среда» е надсловът на проекта, финансиран по Оперативна програма «Регионално развитие». Основната му цел представи архитект Сергев.
.... Обща цел на проекта е да допринесе за устойчивото и интегрирано развитие на град Разград чрез разработване на интегриран план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) за подобряване на физическата среда и качеството на живот в град Разград и осигуряване на градска среда с високо екологично и естетическо качество.
Специфичните цели са свързани с подобряване на икономическата, социалната, жилищната и екологичната среда и обслужващата инфраструктура,; създаване на привлекателна градска среда; повишаване качеството на живот на местното население, на икономическата и социалната интеграция чрез максимална концентрация на ресурсите; синергия между действащите планове и програмни документи за регионално и местно развитие, секторни политики и устройствени схеми и планове; изграждане и усъвършенстване на местния капацитет за усвояване на средства от Европейския фонд за регионално развитие и успешно участие в проекти за устойчиво развитие при следващия програмен период – 2014 – 2020 г.
Интегрираният план за развитие може да е основа за изработване на нов Общ устройствен план на Разград, настоящият е отпреди 30 години.
По проекта ще трябва да се изберат три квартала, в които ще се работи – обясни заместник-кметът Любомир Цонев.