Шуменският Административен съд отложи делото за пещера „Бисерна". То бе образувано по жалба на „Водоснабдяване и канализация"-Шумен срещу заповед на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води, касаеща достъпа до каптажа в пещерата. Той се използва за водоснабдяване на Шуменското плато.
Заповедта на екоинспекцията е предвид констатирано нарушение на Закона за биологичното разнообразие. Директорът на РИОСВ наложи „принудителна административна мярка", според която частично трябва да бъде разрушена съществуващата тухлено - бетонна стена на пещера „Бисерна", а на нейно място да бъде поставена метална решетка с цел опазване на защитените видове прилепи, населяващи пещерата.
В жалбата на ВиК се твърди, че заповедта не е подкрепена с нито едно доказателство относно нарушение на Закона. Посочено е, че пещера „Бисерна" и каптаж „Зандана" са два различни, самостоятелно и отделно обособени обекта, като единственото звено за връзка между тях е шахта - сифон, на която е премахнат металният капак.
Всички действия, извършени от ВиК в процеса на експлоатацията на каптажа са в изпълнение на санитарно-техническите изисквания на Закона за водите и нормативните актове по неговото прилагане се казва още в жалбата на водното дружество.
Съдът счете делото за неизяснено от фактическа страна и насрочи ново заседание за 17 февруари. Днес двете страни представиха нови доказателства, бе приета и техническа експертиза, според, която входа към каптажа и шахтата трябва да бъдат плътно затворени, за да не се замърси водоизточника. От експертизата става ясно и че ВиК няма разрешение за водоползване от „Басейнова дирекция"-район Варна и че към момента каптажа не е обособен като санитарно-охранителна зона.