Около девет часа и половина за сън на денонощие отделяме средно на лице. Това съобщиха за Дарик от Териториалното статистическо бюро-Шумен. Статистическите данни сочат, че спим по-продължително и в ежедневието си отделяме повече време за сън през зимните месеци, а най-много през декември и януари.
Като цяло, в сравнение с останалите европейски страни сме по-големи поспаланковци. У нас всеки пети, във възрастовия диапазон между 20 и 74 години, си подремва следобед в 14 часа. Във Франция това прави всеки 11-ти, а в Словакия и Норвегия - едва един процент от населението.
През студените месеци по-рядко сме „болни на легло". През август се залежаваме по здравословни причини два пъти повече, отколкото през декември.
През последния месец на годината прекарваме най-малко часове на основната си работа. Навярно причината е в големия брой празнични дни около Коледа и Нова година. Пак поради това, месецът е рекордьор по часове, отделени за кулинарни ангажименти - приготвяне на ястия и закуски. За печене на сладкиши и баници през декември изразходваме повече време, отколкото през трите летни месеца, взети заедно. Ангажираните в приготвянето на храна у дома, отделят през зимата за тази цел средно по над два часа и половина в денонощието. Най- малко се задържаме пред печката през юни. Независимо от сезона, готвенето е основно женски ангажимент.
Декември е месецът, в който най-често гостуваме на познати или посрещаме гости. Активно общуваме с приятели и през ноември и януари, когато са едни от най-почитаните именни дни в православния календар.
Ако трябва да се определи един от сезоните, като „медиен", то това несъмнено е зимата. През студените месеци за четене на вестници и списания, гледане на телевизия и слушане на радио, средностатистическият нашенец отделя над три часа. У нас, лицата на възраст между 20 и 74 години стоят пред телевизора (независимо от сезона) близо два часа и половина дневно. В Дания, Швеция и Норвегия за това отделят по около час и 50 минути.