Област Шумен в готовност за пожароопасния период
Област Шумен в готовност за пожароопасния период / снимки: Дарик-Шумен

Общините от област Шумен и различните институции имат готовност и създадена организация за гасене на пожари. По време на пожароопасния период, през летния сезон, са предприети всички необходими превантивни мерки за избягване на пожари в полски и горски масиви. Това стана ясно по време на заседание на Щаба за спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи - Шумен.

От началото на годината до момента на територията на област Шумен е възникнал само един горски пожар, изгорели са около 4 декара горски масиви в Смядовско. „За тази година пожарите са намалели с 94 досега, в следствие на благоприятните метеорологични условия", обясни Иван Иванов - зам.-директор на ОД на МВР-Шумен, началник на Звено „Пожарна безопасност и спасяване". По думите му, предстоят най-опасните в пожарно отношение летни месеци, през които броя на произшествията достига до 550.

Област Шумен в готовност за пожароопасния период
netinfo

Шуменските огнеборци разполагат с 23 пожарни автомобила, 6 от които специални, а 14 с повишена проходимост. „Поради дългогодишна експлоатация 6 пожарни автомобила са повредени, техниката е много стара", обясни Иванов. Той добави, че за да се избегне възникване на пожари е необходимо да продължи изпълнението на годишните оперативни планове на горските стопанства и лесничейства за опазване на горите. „Създадена е организация за извършване на контрол по време на лятната капания и проверки за пожаробезопасността на земеделската техника", допълни Иванов. Средствата за пожарна безопасност през тази година са с 11 500 лв. по-малко в сравнение с 2009 г., допълниха от Регионалната дирекция по горите в Шумен.

По време на заседанието стана ясно, че кметовете на всички общини от Шуменска област са предприели необходимите мерки, издадени са съответните заповеди, с които се посочват задълженията и мерките за безопасност. Кметовете по населени места са създали необходимата организация, има и денонощни дежурства по земеделските терени. 24 гасачески групи са сформирани в община Шумен. Личният състав на групите наброява 292 души.

Общата площ на горите в Шуменско е 105 275 хектара, от които 10% са иглолистни гори, те са и най-податливи към пожари.