Приложение, което замества сървър и може да обслужва стотици потребители, е създал 12-класник от Професионалната гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт в Шумен.
Даниел Димитров е в специалност програмно осигуряване, скоро ще получи професия програмист и определено е на мястото си в нея.
Той започва да се интересува от компютри още когато е 9-годишен. Горе-долу тогава прави и първия си сайт. В последствие компютърните игри го вдъхновяват и той започва да гледа по-сериозно на IT сферата.
Идеята за софтуера дошла от ритъм игра, която самият Даниел играе. Останалите играчи посочили от какво имат нужда, за да е по-удобно забавлението им и така той започнал разработка на приложението.
„Това е проект, който включва съвкупност от програми, чрез които могат да се управляват реални процеси в интернет“, обяснява техническата специфика на заданието преподавателят в училището инж. Недялка Йорданова.
Тя разяснява, че се използва малък компютър, на който е съхранена тази програма. Той се включва в глобалната мрежа и милиони потребители могат да взаимодействат с неговото приложение и така той играе ролята на мини сървър.
Работата по софтуера отнема около 4 месеца. Даниел сам работи върху него, като използва програмния език „Python“. Това е нещо, което не се изучава в училище, а той сам е придобил като знания.
Готовият софтуер следи в реално време играчите, които искат да го използват. Така ако те вземат точки – приложението веднага реагира и има праща колко точки са взели – обяснява едно от предимствата му Даниел.
С тази разработка младежът печели първото място на областната олимпиада по информатика.
Неговите творения винаги са от полза за другите. Той е автор и на училищния сайт, който посреща гостите на гимназията. Посветил му близо 3 месеца.
Сега обаче се е захванал с нов проект – който ще помага за матурите и държавните квалификационни изпити. В него участва и инж. Недялка Йорданова.
Той ще е базиран на уеб сайт – в него учители ще качват техническа и научна информация, свързана със специалностите в ПГМЕТТ. Зрелостниците пък ще имат пълен достъп до нея и така ще успяват да се подготвят за предстоящите изпити.