Възстановяват редки видове в ПП Русенски Лом
Възстановяват редки видове в ПП Русенски Лом / Дарик Русе, Искра Георгиева, архив

Редки и застрашени дървесни и растителни видове ще бъдат възстановени в природен парк „Русенски Лом. Това ще се случи по проект на Международната природозащитна организация WWF в десет от 11-те природни парка на България.

До края на 2013 г. ще се извърши залесяване с клек, върба, ясен, бяла и черна топола, липа, цер, дъб, бук, бряст на обща площ от над 20 хил. кв. м.Ще се засадят редки и застрашени растителни видове като бяла и жълта водна лилия, водна детелина, рилски ревен и рилска иглика на площ от 7 хил. кв. м., ще се възстановяват характерни странджански растения като колхидски джел и тис на площ от 3 хил. кв.м.

Ще се опазват карстови извори в Шуменско плато, които имат голямо значение за гората и впечатляващите скални образувания в природния парк, а върху площ от 100 хил. кв.м. в Странджа ще се отгледат млади гори за висококачествена дървесина по новаторския Саарландски метод, използван от немските лесовъди, който съчетава опазването на горските местообитания с най-щадящите природата техники за добив на дървесина.

Природните паркове, заедно с националните паркове, резерватите и защитените местности, са част от екологичната мрежа на страната, която общо обхваща едва 5% от територията на България.