В Ловеч днес ще се състои обществено обсъждане по въпроса за приемането на балирани отпадъци от столицата, съобщи кметът Минчо Казанджиев. Дискусията ще започне от 16.00 часа в залата на Общинския съвет. Ще присъстват представители на Министерството на околната среда и водите, областният управител Николай Нанков, ръководството на общината, представители на кварталните съвети, кметовете на селата Пресяка, Смочан, Йоглав и Умаревци, които имат сериозни проблеми с обгазяването от старото сметище на Ловеч. Ще присъстват и представители на политическите партии в местния парламент.
Важно е да се чуе становището на специалистите на МОСВ и мнението на хората, каза кметът Минчо Казанджиев. Той се надява да стане ясно ще има ли екологически последствия за района приемането на столичния боклук и ще се предоставят ли необходимите средства за закриването на старото сметище.
През април общинските съветници в Ловеч дадоха съгласието си за сключване на договор между Община Ловеч и Столична община за приемане и депониране еднократно до 50 000 тона прясно балирани отпадъци от столицата. В замяна на това Ловеч поиска 2 милиона лева от Министерството на околната среда и водите за закупуване на техниката, нужна за пускане и експлоатация на новото депо за твърди битови отпадъци. Това са 2 булдозера, челен товарач, мотокар и компактор. Освен това се настояваше за 5 милиона лева от държавата за инфраструктура. Столичната община трябваше да осигури финансирането на специално съоръжение за сепариране на отпадъка. Отделно София трябваше да заплати и по 23 лева без ДДС на тон отпадък, докаран в Ловеч. Капацитетът на ловешкото депо е над 1 милион тона. Той е изчислен да обслужва над 60 години общините Ловеч, Угърчин и Летница.
Местният парламент обаче отмени на 30 юли предишното си решение, с което Ловеч се съгласяваше да складира на новото си сметище 50 000 тона новобалирани твърди битови отпадъци на столицата. Една от причините е, че заради санкциите, които ще търпи България от Европа новото депо ще трябва да приеме боклуци и от съседни общини. Освен това по предварителни разчети новото регионално депо е изградено да приеме отпадъците на Ловеч, Летница и Угърчин за 60 години при проектирани 3 клетки. 50 000 тона бали от столицата запълват 12,5 на сто от първата, единствено изградена клетка, засега.
Имаше и сериозно недоволство сред гражданите, както и няколко подписки срещу софийския боклук.