Курбан за здраве
Курбан за здраве / Анатоли Костов
Около 700 души се събраха на традиционния курбан за здраве в село Смоличано, който се прави на 9- ти септември. Водосвет за здраве отслужиха архиерейският наместник Генади Генадиев и отец Данаил.
Върху основите на средновековна църква в землището на с.Смоличано е изграден манастира „Св. Ана/Яна/”, разположен над скална ниша с водопад и аязмо/ светена вода / - превърнал се в едно изключително атрактивно място за отдих.

Курбан за здраве
netinfo

Курбан за здраве
netinfo

Курбан за здраве
netinfo

Курбан за здраве
netinfo

Малкото село Смоличано има 18 махали, през него преминава богатата на пъстърва, най- дълга и най- голяма Осоговска река-Елешница,извираща от връх Руен и вливаща се в р.Струма край с.Четирци.

На десния бряг на реката, сред буйна храстовидна растителност и стръмни бигорови скали, в местността “Манастира” църцорят водите на вече каптираните 2 карстови извора, чиито струйки образуват водопада “Света Ана”.  Преданието говори, че в тази красива местност представляваща съчетание на прекрасни ливади, бълбукащи чисти питейни води и вековни орехови и церови дървета е съществувал манастир, изгорен и унищожен по време на потурчването на българите / 1648 – 1687 /.
По- малкият от изворите е вграден  в параклис, тачи се като лечебен  и още по време на турското робство са идвали хиляди болни от Източна Македония, за да търсят изцеление.

Курбан за здраве
netinfo

Съгласно легендата, произхода на двата извора е свързан с трагичната съдба на единствената, тачена и уважавана между деветте си братя и сестри Яна. От завист обаче, най старата снаха Павлевица приписвала на зълва си Яна най- страшни за времето си обвинения - изпуснала да изтечат девет бъчви с вино и десета с люта ракия, че влязла в девет яхъра и убила девет, десет коня. Братовата обич към единствената сестра Яна въпреки, обаче страшните обвинения останала непреклонна. Злобата на Павлевица надделяла и над майчините и чувства. За да обвини пък зълва си, убива мъжкото си дете. Едва тогава бащините чувства надвиват над братовите  и Яна била разсечена на четири дела и разхвърляна на четири страни. Там  гдето паднали Янините руси коси ,там изврели два студени кладенеца, четем за легендата в сайта на община Невестино.
В непосредствена близост до изворите, през 1966 година е изградена хубава чешма, с 12 чучура, а недалеч от нея извисяват снага три грамадни ореха. Най - големият от тях е висок около 23 м.
Красотата на района се допълва и от вековния цер извисяващ се на около 22 м. височина и с обиколка при основата около 420 см. Засега поставената на него табелка “Вековно дърво” го предпазва от нежелани посегателства.

Любителите на археологически ценности също има какво да видят в околностите на селото.Останки от късноантичен крепостен зид личат на рида, на около 1 км. източно под Бачовска махала, на левият бряг на р.Елешница. Подобни останки - от античен некропол има в местн. ”Побиен камък”,  от късноантична гробница в местността “Димкови воденици” и пр.

Предположенията около името на селото са свързани с находищата на каменни въглища в дола „ Свинарнико”, намиращ се над водопада, които частично са били  експлоатирани в периода 1933-1935 год. С наименованието “смолнати камъни” местното население е назовавало въглищата. Черната окраска пък на скалите на водопада съгласно преданието се дължало на смолисто провлякъл се от района на въглищата поток.


 
 
Дарик- Кюстендил