Тези дни из медиите се завъртя една хипотеза, свързана със църковния събор в Рилския манастир - да сменим ли датите на църковните празници с 13 дни по-късно. Или, така да се каже, да минем към стария църковен стил. За добро или лошо датите се запазиха същите.
"Стария" и "новия" стил в църквата са свързани с Юлианския и Григорианския календар. Григорианският, по който сме и сега, е приет през 1582 г., на 4 октомври, на следващия ден вече е 15 октомври. Календарът е кръстен на тогавашния папа Григорий 13-и. Тези календари са свързани с обиколката на Земята около Слънцето и при това Григорианският е малко по-дълъг от математическите измервания и ако го запазим около 3000-та година ще трябва да отнемем един ден.
Разликите в календарите създават доста трудности на историците, тъй като календарът не е приет едновременно във всички европейски държави.
Ние обаче се интересуваме как щяхме да приемем една евентуална промяна в църковния календар? Щяхте ли да празнувате Коледа на 7 януари ако духовниците го бяха решили? чуй