Кюстендил
Кюстендил
Асоциация за социална отговорност и развитие чрез иновации(АСОРИ) и Община Кюстендил започват работа по проект „За чист въздух Кюстендил”, финансиран от ФОНД АКТИВНИ ГРАЖДАНИ - БЪЛГАРИЯ, с общ размер на финансирането 70,027.17 евро.  Проектът цели  повишаване на ангажираността на гражданите за опазване на околната среда и е със срок на изпълнение до 30.08.2021 г.
Основната цел на проекта е изграждане на партньорства между институции, бизнес, училища и граждани за съвместни инициативи, с цел подобряване качеството на атмосферния въздух (КАВ). Същевременно, проектът е фокусиран върху промяна на нагласите на гражданите и разпознаване на личната отговорност и принос за опазване на КАВ в община Кюстендил. Ключово е участието на Норвежкия университет по земеделие и развитие на селските райони, който ще спомогне за адаптиране на норвежкия опит в устойчивото развитие на местните общности, чрез активно включване на гражданите.
 
„Голям акцент в този проект се поставя на гражданското участие. Ще бъде приложен норвежкия опит в устойчивото развитие на местните общности, чрез включването на гражданите. Ще бъде направен екопрофил на община Кюстендил, както и информационно-образователна кампания. Предвижда се заснемане на видеоклип с дрон, с който ще бъде показан нагледно проблема с въздуха. Ще бъде направен двудневен екофорум. По проектът ще бъде създаден Зелен съвет към община Кюстендил. Това е иновативно като цяло за страната и взето като пример от зелени градове по света.В него ще влизат представители на бизнеса, институции, НПО и др. По негова линия ще се правят предложения за промяна на общинската политика, актуализирането на стратегии. По проектът се предвижда и купуването на сензорна станция за измерването на качеството на въздуха в града”, заяви председателят на АСОРИ Амалия Абас.
 
От изключителна важност е участието на гражданите на общината в процеса на формулиране и прилагане на политиките по опазване на околната среда. За да се постигне максимална ефективност на този процес са предвидени мерки за промяна на потребителските навици, спрямо ползването на твърди горива за отопление, водещи до замърсяване на въздуха с финни прахови частици (ФПЧ) и предизвикващи сериозни респираторни заболявания.
 
Кюстендил е сред общините, които продължават да отчитат твърде високо замърсяване на въздуха. Емисиите на въглероден диоксид в атмосферата често са повече от двойно по-високи, спрямо средните за страната, което се отразява на околната среда, засяга ежедневието и здравето на хората. Основните фактори за замърсяването са отоплението на твърдо и течно гориво, транспортът и котловинният характер на релефа.
 
Това е вторият прект на АСОРИ, свързан с насърчаване на гражданското участие при разработване и изпълнение на общинските политики за опазване на околната среда. Към настоящия момент, сдружението си партнира успешно и с община Видин по тези теми. Освен в сферата на екологията, асоциацията работи активно и в областта на регионалното развитие, гражданското общество, дигиталната грамотност, изкуството и културата.