Интервю с Веселин Тодоров, член на Националния съвет на България на Гражданите и водач на листа в Габровски мномомандатен район
Без успешна икономика всяко управление би било обречено. Какви са вашите акценти в тази област?
Разбира се, основен акцент са данъците. Данък смет е неразумно висок. Общините гонят инвеститорите и създават безработица дори само поради тази привидно малка причина. Данъка и таксата смет на една средна компания, регистрирана в София, се изчислява годишно на няколко десетки хиляди лева. За 35 000 лв. годишно за една офис сграда, например, общината може да плаща сметта да се отнася на ръце до сметището и улицата да се мие с четки и паста за зъби!
България на гражданите вече обяви и , че сме категорично за отмяна на данъка върху лихвите и връщането му на вложителите с депозити до 5000 лв. Премахване на данък дивидент и намаляване на данъка на едноличните търговци от 15 на 10 процента, ще насърчи местните предприемачи и ще привлече инвеститори от страни извън ЕС, които за разлика от европейските компании, сега плащат данък върху дивидентите. А в момента инвеститори могат да се намерят главно извън ЕС Това реално ще съживи икономиката.Що се отнася до друга гореща тема монополите - получи се така, че държавата приватизира естествени монополи, които няма как да бъдат поставени в конкурентна среда. Не може да има конкурентни тръби и язовири за доставката на вода, но Софийска вода е частно дружество. Електроцентралите реално могат да се конкурират, това обаче не е вярно за ЕРП-тата. Доста легенди се разказват, как на Запад имало избор от хиляди конкурентни доставчици на електроенергия до домовете и малкия бизнес. Наистина ли някой вярва, че има хиляди жици, коя от коя по-изгодни. Или става въпрос за дружества за префактуриране, които се конкурират по-скоро по удобството на административното си обслужване, но казано на прост език, продават един и същ ток, идващ по една и съща жица. Без да се е преборила с естествените монополи, държавата създава по законодателен път изкуствени. Защо например има единствен лекарски съюз, без членство в който не можеш да практикуваш професията си. Регулираните професии непрекъснато растат. Скоро може да стигнем Гърция, където и шофьорите на таксита са ограничени чрез закона и влизането в професията може да стане само ако някой умре или се пенсионира. България на гражданите се ангажира да сведе до минимум регулациите (само за да се предпази живота и здравето на гражданите) и да освободи бизнесите и професиите. И да се въведе прозрачна, базирана на технологиите на електронното управление, система от регулаторни органи за електроенергията, водите, съобщенията, лекарствата и храните.
В България съществува и друг проблем - има голяма безработица, но и още по-голям глад за качествени кадри. Ние ще увеличим бюджета за образование насочено към придобиване на компетентности в професионалното средно образование и във висшето образование. Например всяка година недостига на ИТ кадри се увеличава с около 3000 специалисти. Категорично е ясно, че държавната политика или липсата на такава носи вина за липсата на професионално ориентиране в гимназиалния курс, когато всъщност се взема решение какво ще работи един млад човек.
Разбира се всеки нормален инвеститор се интересува и от корупционни индекс на страната, към която има интерес. Истината е, че никоя партия досега не е искала да затвори кранчето, от което тя и ръководителите й са се е възползвали. За първи път ние поемаме конкретен ангажимент да приложим детектор на лъжата (полиграф) спрямо началниците в митниците, гранична полиция, данъчните и други области с изявена корупция. Това се практикува в САЩ и и други развити държави
Партиите обаче обещават много повече от възможното. Хората вече не вярват и са разочаровани от политиката.
Партиите предлагат мерки и стратегии, които се реализират основно чрез законодателни промени. В много отношения нормативната ни уредба е добра. Как обаче да вярваме на партии като ГЕРБ или ДПС, които просто игнорират законите, следвайки едноличните решения на съответния лидер. Що се отнася до даваните преди години обещания, вече се изнесоха детайлни изследвания, че изпълнените обещания на ГЕРБ са под 15%.
Аз имам добри впечатления от някои политици от различни партии. Не мога обаче да разбера как преодоляват естествената съпротива на един разумен човек, когато трябва да повтарят небивалиците на техните партийни лидери. Не става въпрос за естественото следване на някаква партийна визия, а за налаганите им нелогични и абсурдни послания. Не бих приел такава злоупотреба със съвестта ми и елементарния здрав разум. Лично за мен не може да се намери човек, който да каже, че не съм изпълнил задължение за плащане или някаква доставка. Най-голямата гаранция са личните качества. Затова в политиката трябва да влизат доказани в професиите си и във времето хора. В България на гражданите нямаме кандидати за слава, а доказани експерти.
Предвиждате ли някаква промяна в областта на европроектите?
Имаме изключително тромави процедури. Бизнесът не може да чака една-две години, някога и повече, за да приключи придвижването по бюрократичните лабиринти. Вината е както в българската администрация, така и в правилата на Европейския съюз. Но, за да не се оправдаваме с чуждите бюрократи, добре е да си припомним, че досега по европроектите сме платили само 36%, а са верифицирани 30%. По този критерий сме в последната тройка на Съюза. Само по ОП „Развитие на човешките ресурси" тази година може да загубим половин милиард лева, ако не се усвоят до края на годината. Решението е в опростяване на процедурите и най-вече в намаляване на корупционния натиск от висшите ръководства. Много често една процедура се бави, за да може бенефициентът да разбере, че от него се очаква някакъв "жест", той да се обади на съответния началник и да го зарадва с предложение. Това ние няма да допуснем. Със системата на електронното управление лесно ще се вижда точно кой и колко бави процедурата и ще има автоматизирани оценки на риска за корупционни действия.
Информационните технологии и икономиката - дали не е илюзия, че те ще повишат конкурентоспособността и заплатите?
Всеки има правото да приеме посланието на Бойко Борисов отпреди година младите хора да стават овчари. Но аз съм убеден, че ако не привлечем новите технологии тук, ще трябва да емигрираме там, където заминават децата и внуците ни. А специално информационните технологии имат невероятното предимство да могат да се развиват и прилагат от всяка точка на света, така че няма да се налага специалистите на емигрират. Днес средните заплати в бранша надвишават 2500 лв. с тенденция да стигнат скоро 4000 лв. Нека всеки сам прецени.