С първи награди бяха отличени ученици от VI „а" клас на СОУ „Отец Паисий", Габрово в национални конкурси, посветени на най- светлия християнски празник Коледа.
В навечерието на празника първа награда в направление „Етнография", раздел „Апотропейни предмети" на Национален конкурс „От Коледа до Васильовден", получиха група ученици за своята фигурална композиция от кукли „Коледари".
Учениците Росица Никова, Нелита Иванова, Моника Кожухарова, Стефани Великова и Александър Димитров, под ръководство на своите учители Румяна Тунева и Евдокия Николкова, изработиха макет, пресъздаващ един от традиционните коледни обичаи - коледуване. С интерес и усърдие децата „облякоха" уникални кукли - група коледари и семейство на стопани, чиято къща и „построиха".
Моника Кожухарова взе участие в конкурса и с изработена от нея коледна торбичка.
Конкурсът е включен в Националния календар за извънучилищни дейности на Министерство на образованието, младежта и науката, като и в конкурсите, организирани от Национален дворец на децата. Провежда се ежегодно в навечерието на Коледа и има за цел да съхрани и популяризира българските народни обичаи, да стимулира интереса на участниците към богатото наследство на народното приложно изкуство. Oсъществява се в три направления: етнография, изобразително изкуство и литературно творчество. Право на участие имат ученици от 7 до 18 г., разделени в три възрастови групи. Официалното откриване на изложбата и церемонията по награждаването са днес в Националния дворец на децата - София.
По време на официалното откриване на изложбата от коледни картички, организирана с получените в конкурса „Докоснати от Коледа" творби, обявен от областния управител Мариян Костадинов, своите награди за изработени от тях коледни картички получиха ученичките Росица Никова от същия клас и Борислава Каракочева от V „б" клас на същото училище.
Награди са повод за радост и гордост, както и доказателство, че децата, въпреки задължението си да учат своите уроци, отделят време и влагат много старание при изработване на уникални по своята същност творби, казва техният преподавател Евдокия Николова.