Световен ден на астмата
Световен ден на астмата / Дарик Габрово, архив

Световният ден на астмата е ежегодно събитие, организирано от Глобалната Инициатива за астма (Global Initiative for Asthma, GINA) с цел подобряване на информираността на обществото за заболяването и грижите полагани за пациентите.

През 2013 година събитието ще се състои на 7 май. Темата тази година ще бъде „Ти можеш да контролираш своята астма".

GINA също предглага като подтема „Време е да се постигне контрол на астмата". Насърчава се организирането на дейности по цял свят и довършване на фразата - „Време е да ..." като най-приложима за дадено събитие и прицелна група.

Крайната цел - контрол на астмата може да бъде постигната чрез правилен подход и лечение. Стратегията за постигането й изисква създаване и развиване на тясна връзка между лекар и пациент, идентифициране и предотвратяване излагането на рисковите фактори, оценка, лечение и наблюдение

За постигането на всичко това е необходимо запознаване на обществеността с проблемите на астмата, как се проявява и лекува заболяването, проследяване и обучение на пациентите и профилактика.

Боледуващите от бронхиална астма в България са 9%, като съотношението деца/възрастни е 2:1. За съжаление, само около 40 000 души получават инхалаторни лекарства за лечение на астма от НЗОК , които са безплатни за пациентите. В пъти повече са боледуващите от болести, предшестващи или съпътстващи астмата - алергичен ринит и риносинузит, лекарствена алергия и др. Особено тревожен феномен е масовата алергизация в детска възраст в България. Една от сериозните причини за това е замърсяването на въздуха, причинено от така наречените микрочастици (среден диаметър - около 2,5 микрона). Главен източник на това замърсяване са автомобилите. Тежкия трафик, задръстванията, старите автомобили са сериозна опасност за подрастващите.

Ето защо замърсяването на въздуха е акцент на кампанията  тази година. Предлага се 7 май да бъде обявен за "Ден без автомобили". Нека на този ден се въздържаме от изкарване на колите си на улицата! Нека така да изразим подкрепата си за боледуващите от астма и за осигуряване на чист въздух за децата ни!

  

От астма страдат над 300 милиона души в целия свят. Тя е хронично белодробно заболяване характеризиращо се с алергично възпаление, предизвикващо пристъпи  на задух, свирене в гърдите и кашлица.  Тези симптоми варират в денонощието, през седмицата и в месеца. Често се изострят  през нощта и ранните сутрешни часове.

Въпреки, че не може да бъде излекувана, астмата може да бъде ефективно контролирана. Проучванията са показали, че при правилно лечение е възможно постигане и поддържане на добър контрол над заболяването, позволяващо на болните от астма да водят пълноценен и нормален начин на живот.

 Доказано е, че причината за развитието на заболяването е предразположението на определени индивиди да реагират с хиперреактивност на бронхите и алергично възпаление в тях при контакт с алергени и други  вещества от околната среда. Смята се, че редица гени имат отношение към тази предразположеност.

 Диагнозата се основава на  добре проучената медицинска история на пациента, проведения преглед, изследването за алергия и извършването на функционално изследване на дишането (ФИД) за обективизиране функцията на белия дроб. Измерването на дишането помага за поставяне на диагнозата, за проследяване състоянието на болния и нивото на контрол.