Транспортните разходи на малките земеделски производители до 200 пункта за предаване на мляко в страната ще бъдат изцяло финансирани от новата програма за развитие на селските райони. Това обяви в Габрово зам.-министър Явор Гечев. По думите му през новия програмен период субсидиите за животни няма да се раздават за пасища, а за добитък. Така ще се изчистят кухите проекти.
20% от всички инвестиционни мерки ще са насочени към финансиране на биологично земеделие.
Програмата насърчава обединенията на земеделски производители. Ако например 10 от тях заедно кандидатстват за закупуване на техника ще получат 10 на сто бонус от програмата. Ако това направят 20 земеделски производители субсидията им скача с 20%.
Улеснено е и самото кандидатстване, като са разработени типове проекти.
Чрез програмата за развитие на селските райони се създават две борси - за Северното и Южно Черноморие. Чрез тях ще се свърже производството на зеленчуци и плодове от страната с олинклузив обслужването в курортите.
„В тази програма има политика, тя ще доведе до реален ръст на брутния национален продукт. Повече малки стопанства ще са станали средни, ще са икономически устойчиви и ще бъдат насърчени да се обединяват при реализирането на продукцията си на пазара. Очакваме сериозно отпушване на животновъдството и то с гарантирани бюджети, които няма да позволя един сектор да изсмуква парите на друг сектор”, коментира зам.-министърът на земеделието Явор Гечев.
В тази програма е създаден солидарен фонд, в който ще се капитализират като начало 100 млн. лв. Ако продукцията бъде ударена от градушка или пък има шап по животните съответният земеделски производител ще бъде подпомогнат, за да остане в сектора.
Чрез програмата се насърчава функционирането на стратегически обекти – „Национална генна банка животновъдство”, „Национална генна банка растениевъдство”, „Национален геномен център”.
„Национална референтна лаборатория с национален референтен център” ще гарантира 100% контрол на храните в България.