Домашните животни да не се пускат навън от 5 - 16 май
Домашните животни да не се пускат навън от 5 - 16 май / netinfo

Ветеринарните експерти препоръчват домашните животни да не се пускат навън през периода 5-16 май заради предстоящата ваксинация с жива ваксина срещу бяс по хищниците. Въпреки това от епизоотичната комисия информират, че няма да се ограничава пашата, но не трябва да се навлиза в горските местности.  Между 5 и 8 май ще се проведе първата ваксинация за лисиците като примамките ще бъдат разпръсквани от самолети.  

 

Програмата за ваксинация ще продължи 5 години. Ваксината не е опасна за животните, които ще я приемат. Ваксиналните примамки ще изградят имунитет на дивите прасета и не представляват опасност за консумацията им. Тази година есенна ваксина на прасетата няма да се прави. Над 70 % от дивите прасета имат изграден имунитет.

 

50% от средствата, необходими за ваксинирането, ще се възстановят от Европейския съюз.

Със Заповед Областният управител ще определи състава на областна експретна група за контрол по изпълнение на програмата за ваксинация на лисиците. В състава на тази експертна група ще бъдат включени предстваители на РВМС, РИОКОЗ, структурите към държавната агенция по горите и представители на Съюза на ловците и риболовците от 4-те общини.

Добави ни в предпочитани източници в Google