Започва традиционната акция на КАТ за началото на учебната година
Започва традиционната акция на КАТ за началото на учебната година / netinfo

Едно дете е загинало, 12 са били ранени при пътни инциденти в Добричка област за периода 1 юни - 1 септември тази година. За сравнение през лятната ваканция на миналата година са починали 3 деца, а 20 са пострадали в катастрофи. Данните бяха изнесени от инспектор Румен Стоянов в КАТ по време на обявяването на традиционната акция на полицията, наречена „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!"

„С началото на учебната година нарастват и предпоставките за пътно-транспортни произшествия с деца. Най-уязвими са първокласниците и учениците до 14 годишна възраст", каза шефът на „Пътна полиция" гл.инспектор Жулиян Минев. Най-честата причина за инцидентите е внезапното и неправилно пресичане, съчетано с несъобразена скорост на автомобилите. 

Акцията на КАТ ще продължи от 11 до 30 септември със засилено присъствие на полицейски служители около учебните заведения. Родителите и учителите ще бъдат запознати с рисковете за децата на пътя. Заедно с РИО ще се изготвят графици за изнасяне на беседи по училищата за безопасност на движението. Служителите на КАТ  ще продължат контролната дейност до края на първия учебен срок. 

Започва оглед на пътната сигнализация, хоризонталните маркировки и предпазните парапети, каза още гл.инспектор Жулиян Минев. Той посъветва на децата да се посочват безопасни маршрути до училище, като се обръща внимание върху рисковите места - кръстовища, подлези, пешеходни пътеки.