Ако беше жив, на днешната дата - 6 август видният добруджански краевед и общественик Любен Бешков щеше да навърши 90 години, припомнят от община Добрич. Той не доживя библейска възраст, но това, което остави след себе си и днес е незаменим изворен материал за изследователите на Добруджа и почитателите на добруджанската история.
За периода от 40-те години на миналия век до края на живота си Любен Бешков има над 1000 публикации в добруджанския и централен печат, над 30 монографии – издадени и в ръкопис, някои в съавторство. С приносен характер са изследванията му за добруджанския периодичен печат от Освобождението до 1940 година, образователното дело в Добрич, история на добричката болница, котленското овчарство в Добруджа, история на читалищното дело в Добрич, шабленско-дуранкулашките събития през 1900 година, бележити добруджанци с принос в науката, изкуството и културата.
Изключително богата е публичната дейност на Любен Бешков – по негова идея е учреден Общобългарски съюз „Добруджа“, чийто председател е от 1990 до 2011 година. Десетилетия наред той изнася публични беседи, сказки, лекции.
Обществеността на Добрич изрази своето отношение към краеведа през 1998 година, когато той беше удостоен със званието „Почетен гражданин на Добрич“.
И днес признателните добруджанци пазят паметта за Любен Бешков. В навечерието на 1 ноември - Деня на народните будители, ще бъдат организирани краеведски четения и поредица от изложби, посветени на 90-годишнината от неговото рождение.
За него проф. Антонина Кузманова казва: „Свикнали сме името на Любен Бешков неразривно да се свързва с Добруджа – дали ще става въпрос за неговите многобройни краеведчески изследвания, дали това ще е неуморната му организаторска дейност като председател на Общобългарски съюз „Добруджа“. Съгражданите му от Добрич пък много, много отдавна са свикнали да намират в местния печат с неговия подпис отбелязването на всяко събитие, свързано с миналото на Добруджа, а по-жадната за знание аудитория с нетърпение очаква сказките му, посветени на добруджанската история и култура. Мнозина добричлии го виждат в спомените си и като инициатор и двигател на успешната акция за възстановяването на старото българско име на техния град.“