Каварна пуска атракционно влакче до плажа
Каварна пуска атракционно влакче до плажа / община Каварна

Каварна ще бъде първият град с атракционно влакче, което ще се движи по маршрута до морската зона на града. То ще тръгне в началото на месец май, стана ясно на срещата на министъра на туризма Николина Ангелкова с представители на туристическия бранш в Каварна.

Във връзка с очаквания спад на туристически поток от Русия по българското Черноморие през сезон `2015, бяха обсъдени възможни действия, чрез които да се намалят загубите в бранша. Министър Ангелкова oтбеляза, че се наблюдава ръст на заявения интерес oт Германия, Литва, Латвия, Беларус, Полша и Чехия. Румънските туристи са също потенциал, който хотелиерите не бива да пренебрегват, но е възможно вниманието на част от тях да се пренасочи и към български туристи, което ще е сред приоритетите им, бе коментирано на срещата.

Министър Ангелкова говори за въвеждането на доброволен "етикет за качество", който да се дава на хотели и заведения, които надвишават нормативните изисквания. По този начин ще се стимулират собствениците, които полагат допълнителни усилия за повишаване на качеството, а потребителите ще се ориентират по-добре на туристическия пазар.

Обсъдено бе разгръщането на потенциала на региона за развитие на морски, голф и алтернативен туризъм, както и очакванията за предстоящия летен сезон. Министър Ангелкова посочи, че община Каварна е пример за работеща рекламна и туристическа политика и за това как модерният морски туризъм може да се комбинира с голф почивка или с други по-алтернативни форми на туризъм.